Starożytni Grecy traktowali depresję jako coś, czego ciało może pozbyć się zupełnie samo, przy pomocą silnych środków przeciwwymiotnych i przeczyszczających. W średniowiecznej Europie uważano, że schorzenia psychiczne wynikają z opętania przez szatana lub są karą za niemoralne czyny. Dotknięte szaleństwem kobiety palono na stosach, uważając je za czarownice. 

shutterstock_155790596

Tekst: Joanna Keler

Dziś depresja uważana jest za chorobę cywilizacyjną i cierpi na nią coraz więcej osób. Z takimi i innymi problemami borykają się na co dzień ludzie goniący za sukcesem, który w dzisiejszym świecie stanowi wartość priorytetową. Większość z nas nie pozwala sobie na chwile słabości, co sprawia, że negatywne emocje są spychane gdzieś w głąb świadomości. Jednak cały czas tam są. Jak sobie z nimi poradzić i co mają do zaoferowania specjaliści? Sprawdź, jaka terapia byłaby dla Ciebie odpowiednia.

Psychoanaliza 

Celem terapii psychoanalitycznej jest rozproszenie lęków pacjenta poprzez wydobycie tłumionych przez niego wspomnień i konfliktów, które miały miejsce w dzieciństwie. W trakcie bardzo intensywnych sesji odbywających się ok. 4-5 razy w tygodniu pacjent leżąc na kozetce opowiada o swoich problemach, nadziejach, porażkach. Psychoanalityk bardzo rzadko się odzywa, nie dokonuje na bieżąco interpretacji tego, o czym pacjent mówi. Celem psychoanalizy jest rozwiązywanie problemów pacjentów przez nich samych, dzięki rosnącemu samokrytycyzmowi.

shutterstock_126973802

Psychoterapia behawioralna 

Terapeuci behawioryści zajmują się zachowaniem człowieka, które kształtuje się jako naturalna reakcja na otoczenie. Nie analizują podświadomych przyczyn wyjaśniających zachowania konkretnych osób, ale starają się im pomóc zmienić niepożądane zachowania.

Krótka psychoterapia analityczna 

Terapia oparta na teorii psychoanalizy, aczkolwiek skoncentrowana na konkretnych problemach emocjonalnych. Celem krótkiej psychoterapii analitycznej jest rozwiązanie problemów w ograniczonym czasie. Terapeuta stara się szybko wykształcić odpowiedni stosunek do pacjenta.

Psychoterapia kognitywna 

Jej celem jest uświadomienie pacjentom w jaki sposób ich czyny, myśli oraz poglądy mogą niekorzystnie wpływać na własne działania i emocje. Uczą się patrzeć na siebie w dobrym świetle poprzez zmianę swojego sposobu myślenia i podejmowanie działań mających na celu poprawę swojego życia.

shutterstock_289044989

Psychoterapia rogersowska

Terapia opracowana przez Carla Rogersa, opiera się założeniu, że każdy człowiek ma możliwość wykorzystania całego swojego potencjału. Terapeuta pomaga zrozumieć, co pacjent tak naprawdę myśli i czuje. Celem są samorealizacja i zbudowanie poczucia własnej wartości.

Terapia grupowa 

Każdy z uczestników opowiada o swoich przeżyciach osobistych i słucha, jakie kłopoty mają inni. Celem tej terapii jest przede wszystkim uświadomienie sobie, że inni ludzie też mają podobne problemy i słuchanie w jaki sposób sobie z nimi radzą. Ten rodzaj terapii kładzie także ogromny nacisk na budowanie lepszych stosunków międzyludzkich.

shutterstock_142591159

Terapia Gestalt

Gestalt po niemiecku oznacza postać, figurę lub strukturę. Terapia oparta na pracach Fritza Perlsa pomaga pacjentowi osiągnąć wewnętrzną harmonię poprzez zintegrowanie wszystkich składowych swojego życia wewnętrznego i osiągnięcie dojrzałości. Uczucia, czyny i myśli jednostki powinny być traktowane całościowo.

Hipnoterapia 

Stosowanie hipnozy w w trakcie techniki głębokiego odprężenia pomaga walczyć ze stresem i lękami. Hipnoterapia bywa środkiem pomocniczym w innych terapiach, kiedy konieczne jest przezwyciężenie oporu pacjenta przed wydobyciem tłumionych myśli.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.