Chcesz być bardziej kreatywna? Wystarczy kilka prostych tricków, a odnajdziesz w sobie innowacyjność i zapał twórczy godny Leonarda da Vinci – zapewnia Agnieszka Łubkowska z Pracowni Rozwoju Zdolności Poznawczych MEM

 

 

Kreatywność oznacza postawę twórczą, proces umysłowy, pociągający za sobą powstawanie nowych idei i oryginalnych rozwiązań. Niestety często tracimy naszą kreatywność, a jej głównymi zabójcami są stres oraz krytyka otoczenia. Pod wpływem stresu nasz umysł blokuje się na nowe rozwiązania i woli podążać utartym szlakiem. Z kolei surowe ocenianie własnych pomysłów jeszcze na etapie ich produkcji może zniweczyć nawet najbardziej genialną myśl.

 

Po co nam kreatywność? Twórcza postawa przydaje się w każdej dziedzinie życia. Pozwala znaleźć rozwiązania dla pozornie nierozwiązywalnych problemów, sprawia, że jesteśmy oryginalni i nieszablonowi. Pomaga osiągać sukcesy w pracy i w nauce. Przekonana? Dowiedz się więc jak możesz zwiększyć swoją kreatywność.

 

Poczuj się artystką. Radosna twórczość to najlepszy sposób na zwiększenie swojej innowacyjności. Nie uważasz się za osobę artystycznie uzdolnioną? A może blokuje cię lęk przed krytyką? Sposobów na ujście dla własnej kreatywności jest nieskończenie wiele. Fotografia, malowanie, tworzenie biżuterii, pisanie opowiadań, wierszy, tekstów piosenek… Będziesz zdziwiona owocami własnej twórczości. Tylko pamiętaj: zero stresu i oceny.

 

Pytaj: dlaczego? Słyszałaś, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła? Otóż nie. To pierwszy stopień do raju kreatywności. Podobnie jak „gdybanie” i wymyślanie potencjalnych rozwiązań oraz alternatywnych możliwości.

 

Problem to szansa. Jeśli stoisz przed rozwiązaniem skomplikowanego problemu w pracy albo trudnej sytuacji w życiu prywatnym obróć je w wyzwanie. To nowa, nieznana sytuacja, która może cię wzbogacić i pozwala poznać samego siebie.

 

Nieskończenie wiele pomysłów. Pozwól sobie na wymyślanie wielu rozwiązań dla danego problemu, nawet, jeśli niektóre z nich wydają się absurdalne i zwariowane. To właśnie one mogą okazać się najbardziej innowacyjne.

Rysuj mapy myśli.
To dobry sposób nie tylko na pobudzenie kreatywności, ale także na efektywną naukę. Jeśli musisz coś zanotować w pracy albo uczysz się do sesji, zamiast robić tradycyjne, linearne notatki narysuj pierwszą informację na środku kartki, a kolejne rozgałęziaj wokół niej. Obok tematów rysuj swoje skojarzenia. Korzystaj z kolorowych kredek, mazaków. Dzięki takiemu sposobowi notowania współpracują ze sobą obie półkule mózgowie. Łatwiej zapamiętujesz i wpadasz na oryginalne pomysły.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.