Tak naprawdę we wszystkich naszych dokonaniach życiowych – zawodowych czy prywatnych – najważniejszy jest nasz stosunek do drugiego człowieka. Nie można stworzyć nic trwałego i pięknego, depcząc przy tym godność i wolę drugiego człowieka.

 

Oczywiście stykamy się z wieloma osobami, które wykazują wrogie podejście, bezwzględną interesowność i trudno namawiać do nawiązywania z nimi przyjacielskich stosunków za wszelką cenę. Wtedy trzeba okazać przyjaźń sobie samemu i po prostu się chronić.

 

Pamiętajmy, że nie z każdym napotkanym człowiekiem musimy iść dalej przez życie. Wybierajmy tych, którzy wyznają podobne wartości, a przede wszystkim tych, dla których drugi człowiek jest sam w sobie najwyższą wartością. Z takimi ludźmi miło jest przebywać i z nimi można czegoś dokonać.

 

Historia zna też wiele przypadków przyjaźni budowanej na przestępstwie, kiedy partnerzy byli bezwzględni dla innych, a oddani sobie wzajemnie. Niesie to jednak pewne niebezpieczeństwo dla przyjaźni. Jeśli jesteśmy zdolni do okrucieństwa wobec jednego człowieka, to może przyjść moment, że i przyjaciel padnie ofiarą takich zachowań.

 

Przyjaźń jest czymś, co naprawdę wznosi nas na wyższe poziomy człowieczeństwa, a to zobowiązuje. Nie ma tu miejsca na świadome działanie skierowane przeciwko jakiemukolwiek drugiemu człowiekowi.

 

Czym dla ptaka skrzydła, tym dla człowieka przyjaźń: wznosi go ponad pył ziemi. Maurina R. Zenta

 


O AUTORZE:
Hanna Tuczapska-Ryba jest trenerem. Prowadzi wspólnie z Iloną Kucińską
KLUB EDUKACYJNYSKUTECZNEGO NASTOLATKA.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.