W związku z postanowieniami noworocznymi – porady jak w nich wytrwać i nie odkładać ważnych spraw na później. Ze zwlekaniem osobistym mamy do czynienia wtedy, kiedy wciąż odkładasz na później działania mające wpływ na rozwój  osobisty.

 

 Odkładamy działania, które służą naszemu rozwojowi. Należałoby zaliczyć do nich edukację, poszukiwanie właściwego partnera czy rozwijanie odpowiedniej dla siebie kariery zawodowej. W świecie zwlekania osobistego odkładasz na później mówienie ważnym dla siebie osobom, że ci na nich zależy, unikasz podjęcia ryzyka, o którym marzyłeś lub nadal palisz, choć wiesz, że mądrzej byłoby rzucić. Być może nie wysłałeś swojego CV i zmarnowałeś okazję zdobycia wspaniałej pracy. Wkraczasz do świata osobistego zwlekania również wtedy, kiedy odkładasz na później naukę asertywności albo mówienia „nie”, lub wtedy, gdy wciąż przepuszczasz okazje do rozwoju ze strachu przed tym, że nie dość dobrze wypadniesz. Choć kwestie osobiste rzadko mają wyznaczony termin, to jednak opóźnianie ich może mieć poważne konsekwencje.

Ludzie uwikłani we wzorce osobistego zwlekania często zwodzą samych siebie marnymi wymówkami w rodzaju: „Nie szkodzę tym nikomu, tylko sobie”, „Nie ma pośpiechu”, czy: „Niedługo się za to zabiorę”. Jednak pomyśl, co tego rodzaju opóźnienia dotyczące spraw ważnych dla twojego osobistego rozwoju mówią na temat twojego poczucia odpowiedzialności wobec samego siebie? Jak można to wyjaśnić?

Jeśli nie stawisz czoła problemom związanym z rozwojem osobistym, będą one trwały dalej. Opór przed przyjrzeniem się uważnie samemu sobie i swojemu życiu po to, by móc dokonać w nim pozytywnych zmian, określa się mianem „opór wobec zmiany” lub „opór emocjonalny”. Te etykiety opisują stan, w którym się wycofujesz, zamiast stawić czoła problemom, które są dla ciebie bolesne lub budzą niepokój. Można o nim myśleć także jako o szczególnej odmianie zwlekania.

Jeżeli zidentyfikujesz obszary emocjonalnego oporu i zmierzysz się z nim, podejmując kroki zmierzające do zaprzestania zwlekania, masz szansę przełamać go dzięki walce ze zwlekaniem. Stanowi ona w tak ważnym obszarze rozwoju osobistego waży krok na drodze do stopniowego eliminowania osobistego zwlekania poprzez mierzenie się z realistycznie wyznaczanymi wyzwaniami.

Skuteczna walka ze zwlekaniem w takich obszarach, jak różnego rodzaju lęki, nie oznacza ich automatycznego wyeliminowania. Jeżeli jednak stopniowo dążysz do przekroczenia ograniczeń tworzonych przez zwlekanie, które odwracają twoją uwagę od bezpośredniego stawienia czoła lękowi, to przez te działania zbliżasz się do celu, jakim jest pokonanie lęku. Niektóre z poznanych przez ciebie umiejętności ograniczania zwlekania mogą mieć również zastosowanie w pokonywaniu lęków.

Działania związane z rozwojem osobistym możesz podjąć w dowolnej chwili. Jednak wyzwanie polega na tym, by zrobić to raczej wcześniej, niż później. Dla zachęty rozpocznij od sporządzenia listy konsekwencji swojego osobistego zwlekania. Na przykład, czy sam sobie ograniczasz możliwości rozwoju? Czy nadal doświadczasz problemów emocjonalnych, ponieważ boisz się stawić im czoła? Jeżeli tak, pomyśl, co możesz zyskać, stawiając czoła wyzwaniom dotyczącym osobistego zwlekania (rozwoju osobistego). Czy zaczniesz lepiej panować nad swoim życiem? Czy odniesiesz określone korzyści?

 

William J. Krauss, Nie odkładaj spraw na później. Jak sobie radzić z tą zgubną skłonnością, wyd. Santorski & Co, Warszawa 2007
Skróty i podkreślenia pochodzą od redakcji.
17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.