Wbrew powszechnie panującym opiniom choroba nazywana „nałogowe robienie zakupów”, objawiająca się szaleńczym, niekontrolowanym kupowaniem prowadzącym do problemów finansowych, dotyka równie często mężczyzn jak i kobiety – informują naukowcy ze Stanford University School of Medicine na łamach pisma „American Journal of Psychiatry”.

Główny autor badania, profesor psychiatrii Lorrin Koran mówi, że to pierwsze duże międzynarodowe badanie tej słabo znanej poza Ameryką przypadłości. Wyniki pracy wykazały, że w USA więcej niż jedna na dwadzieścia osób cierpi z powodu badanej choroby. Ludzie chorzy na „nałogowe robienie zakupów” (zakupomania) często doświadczają napadu nieodpartej, natrętnej i często bezsensownej potrzeby kupowania. Często chodzą do sklepów i kupują mnóstwo niepotrzebnych i później niechcianych przedmiotów. Pozbywają się w ten sposób olbrzymich kwot pieniędzy i bardzo często okłamują najbliższych na temat zakupów. Konsekwencją jest bankructwo, rozwody, a nawet próby samobójcze.

 

Autorzy pracy podkreślają, że nie należy mylić tego poważnego schorzenia z okazjonalnym, impulsywnym robieniem zakupów, jakiego większość z nas doświadcza od czasu do czasu. „Nałogowe kupowanie prowadzi do poważnych problemów psychicznych, finansowych i rodzinnych między innymi do depresji, olbrzymich długów i rozpadu związków” – tłumaczy profesor Koran. „Ludzie nie zdają sobie sprawy z zakresu szkód, jakich doświadczają chorzy” – dodaje. Zanim wykonano opisywane badanie przyjmowało się, że choroba ta dotyka pomiędzy 2 a 16 proc. populacji (w USA) i że w 90 proc dotyczy kobiet. Naukowcy przeprowadzili wywiady telefoniczne z 2513 dorosłymi osobami prowadzącymi gospodarstwa domowe. Pytali o nastawienie do zakupów i związane z tym zachowania oraz dane na temat zarobków i demograficzne. Na potrzeby projektu badacze skonstruowali skalę kupowania nałogowego i według niej klasyfikowali respondentów. Okazało się, że 6 proc uczestniczek badania (kobiet) i 5,5 proc. badanych mężczyzn miało objawy odpowiadające chorobie. Prof. Koran mówi, że fakt, iż mężczyźni i kobiety mają bardzo zbliżone tendencje do zakupomanii, był zaskakujący. Autorzy pracy podkreślają, że ważne jest teraz zbadanie powiązania nałogowego kupowania z innymi chorobami psychicznymi oraz innymi uzależnieniami.(PAP)

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.