Mandala pojawia się w różnych kulturach: w Indiach, Tybecie, starożytnym Egipcie, u Indian Navajo. Wszędzie tworzenie rysunku w kształcie koła traktowano jako terapię, dowiedzenie się czegoś o sobie, pozbycia złej energii, wyrażenie siebie. Ty także możesz narysować własną mandalę. Naszkicuj koło na kartce, weź do ręki kredki, farby, flamastry. Możesz również mandalę wyklejać albo jak starożytni mnisi tworzyć z piasku – zachęca Anna Borawska, która prowadzi warsztaty Mandala Magica.

 

Koło życia. Już samo rysowanie uspokaja nas i pozwala uporządkować uczucia, co wykorzystuje arteterapia. Ale rysunek wewnątrz koła dodatkowo wprowadza ład i skupia uwagę. W kole możemy bezpiecznie ująć wszelkie, nawet najtrudniejsze doświadczenia. Zauważył to Carl Gustav Jung, słynny psycholog i filozof, który jako pierwszy w Europie analizował rysunki własne i swoich pacjentów. Stwórz zatem na kartce dowolny rysunek, a potem narysuj coś w kole. Widzisz różnicę?

Twoja pierwsza mandala. Jeśli chcesz zwiększyć swoją kreatywność, szukasz nowej drogi w życiu, chcesz się rozwijać, odkrywać i wyrażać swój potencjał, mandala może ci pomóc.Usiądź wygodnie, weź kilka głębokich oddechów, skup się na swoim wnętrzu. Możesz na chwilę zamknąć oczy. Pod powiekami być może pojawi ci się fantazyjna gra kolorów i form. Kiedy je otworzysz twoją uwagę może przyciągnąć kredka o określonym kolorze. Narysuj okrąg. Teraz wypełnij mandalę spontanicznymi kolorami i kształtami. Staraj się to robić bez udziału świadomości. Kiedy czujesz, że mandala jest już skończona, popatrz na nią. Pozwól, by jej zawartość poruszała cię i przenikała.

Mandala to ja. Ten rysunek jest odzwierciedleniem twoich aktualnych pragnień, marzeń i lęków. Interpretując ją, możesz dotrzeć do ważnych informacji o sobie, o tym co przeżywasz i czego często sobie nie uświadamiasz. Sama wiesz, co dla ciebie znaczą poszczególne kolory i kształty, ale może ci pomóc następujące zestawienie:

 • czerwony – energia, życie, moc, pasja, seksualność, aktywność, działanie, krew, ogień, agresja, przemoc, gwałtowność
 • pomarańczowy– radość, przyjemność, seksualność, spełnienie, witalność, zabawa, ciepło, wytrzymałość, siła
 • żółty – intelekt, osobista moc, przyjaźń, ciepło, radość, słońce, promieniowanie, trawienie, przyswajanie
 • zielony – natura, wzrost, rozwój, harmonia, świeżość, zdrowie, obfitość, zaufanie
 • niebieski – spokój, harmonia, cisza, niebo, nieskończoność, przestrzeń, komunikacja, wyrażenie siebie, chłód, dystans, lekkość
 • granatowy – wiedza, mądrość, intuicja, widzenie, koncentracja, głębia, przenikliwość
 • różowy – miłość, delikatność, kobiecość, zmysłowość, cielesność, bezpieczeństwo
 • fioletowy –  duchowość, kreatywność, natchnienie, przemiana, dostojeństwo, połączenie z Bogiem
 • brązowy – ziemia, żyzność, starość, dojrzałość, powściągliwość, bezpieczeństwo, oparcie, stabilność
 • biel – oświecenie, wygląd, czystość, niewinność, nieskończoność
 • czerń – nicość, niebyt, depresja, ciemność, rozpad, śmierć, głębia, mrok, tajemnica

Możesz wypisać sobie wszystkie skojarzenia związane ze swoim rysunkiem na kartce. Odnajdź zawarte w nim przesłanie, wskazówkę dotyczącą tego, co obecnie przeżywasz.

Mandala w intencji. Jeśli masz jakiś trudny do rozwiązania problem albo chcesz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało spełnienie twojego marzenia, myśl o tym intensywnie podczas rysowania mandali. Możesz robić to także dla relaksu. Uzdrawiająca moc rysunku nadal będzie jednak na ciebie wpływać. Jeżeli namalowane przez ciebie marzenie wzbudza pozytywne emocje, powieś rysunek na ścianie. Jeśli jednak coś cię w nim niepokoi, narysuj kolejny albo przeanalizuj swoje marzenie. Czy na pewno jest tym, czego pragniesz?

 

Dom

20 komentarzy
 1. mandala to pole do działania obcych sił z obcej kultury – powodzenia dla mieszkających z takim obrazkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.