Najnowsze badania z użyciem zaawansowanych technologii potwierdziły, że mózgi kobiet różnią się od mózgów mężczyzn, a każda z płci ma swoje mocne strony.

Narodowa Akademia Nauk USA, czyli najwyższa instytucja naukowa w Stanach Zjednoczonych, opublikowała interesujący raport dotyczący różnic między płciami. Naukowcy przestudiowali budowę mózgów blisko tysiąca mężczyzn i kobiet. Szczególnie interesowała ich mapa połączeń nerwowych odzwierciedlająca nasze mocne i słabe strony. Badania potwierdziły tezy od dawna stawiane przez psychologów i obecne w codziennym myśleniu o różnicach w postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn. Wykresy ukazujące elektryczne drogi naszych myśli dowodzą, że nie bez przyczyny miewamy problemy w komunikacji.

kobieta 1Zdolności płci

Po pierwsze, znacząca różnica w mapie połączeń nerwowych istnieje i nie da się temu zaprzeczyć, twierdząc, że za różnice w zachowaniu obu płci odpowiada wyłącznie wychowanie. Kobiety mają więcej połączeń nerwowych pomiędzy prawą a lewą półkulą, a mężczyźni pomiędzy czołową, a potyliczną partią półkul. To, co najbardziej zaskoczyło naukowców podczas badania szczegółowych różnic, to fakt, że całkowicie pokrywały się one ze stereotypami dotyczącymi zdolności obu płci.

Ruch, orientacja, wyobraźnia

Mapa połączeń nerwowych mężczyzn jest tak stworzona, by zapewnić im dobrą koordynację ruchową i przestrzenną. Przeciętny mężczyzna szybciej od kobiety opanuje nową aktywność ruchową, np. jazdę na nartach, sztukę walki, ale również taniec. I jednocześnie poradzi sobie gorzej niż kobieta z mówieniem o emocjach i kontaktach międzyludzkich, bowiem posiada mniej wiązek nerwowych zdolnych do przekazywania informacji na ten temat z jednej półkuli do drugiej.

Kiedy powiesz mężczyźnie np.: „jeden z walczących złapał drugiego za ramię, ratując go przed upadkiem ze schodów”, ten w krótkiej chwili będzie w stanie wyobrazić sobie tę scenę z obu perspektyw – spadającego i łapiącego. Mężczyzna bez dłuższego zastanawiania się odpowie na pytanie, za które ramię złapał spadającego jego przeciwnik, przy założeniu, że był praworęczny lub leworęczny. To samo zadanie może zająć przeciętnej kobiecie trochę dłużej, bowiem złożenie dwóch perspektyw jest dla niej trudniejsze z powodu mniejszej ilości połączeń nerwowych zdolnych skojarzyć te dwie informacje.

kobieta 2Pamięć, intuicja, empatia

Mocne strony kobiet to umiejętności społeczne, lepsza pamięć, myślenie intuicyjne, możliwość wykonywania kilku zadań jednocześnie. Sieć połączeń nerwowych kobiet predysponuje je do jednoczesnego myślenia logicznego i intuicyjnego. Słuchając rozmówcy, kobieta odbiera więcej informacji o jego oraz własnych emocjach, jednocześnie mogąc analizować je logicznie.

Kobiety zapamiętują większą liczbę przypadkowych informacji. Gromadzą wiedzę o różnych bodźcach zmysłowych i potrafią szybko dotrzeć do jej bazy. Szybciej od przeciętnego mężczyzny skojarzą zapach z osobą, fakturę przedmiotu ze wspomnieniem, fragment melodii z filmem. Są lepszymi obserwatorami wydarzeń społecznych, co czyni z nich nie tylko lepszych świadków, ale też korespondentów – pisarki, dziennikarki, felietonistki, blogerki.

Dwie połówki jabłka

Jeden ze współautorów badań Ruben C. Gur powiedział w oświadczeniu grupy badawczej, iż zdolności kobiet i mężczyzn zdają się uzupełniać. Kobiety potrafią to, z czym nie radzą sobie mężczyźni, i na odwrót. Nie ma to nic wspólnego z inteligencją. Po prostu każdy z nas ma swoją specjalność. Jego zdaniem najnowsze potwierdzenie naszej wiedzy to tylko wstęp do lepszego poznania różnic między płciami. Wkrótce dzięki nim będziemy mogli zrozumieć więcej, np. co leży u podstaw groźnych chorób neurologicznych.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.