Odwaga herosa, mądrość stulatki, biografia na książkę, a w metryce jako rok urodzenia… 1997. Dlaczego cały świat mówi o Malali?

Tekst: Sylwia Skorstad

„Myśleli, że kule nas uciszą. Mylili się. Bo wtem po ciszy odezwały się tysiące głosów. Terroryści zakładali, że zmienią nasze cele i zahamują ambicje, ale w moim życiu nie zmieniło się nic poza tym: słabość, strach, poczucie beznadziei zniknęły. Narodziły się siła i odwaga. Jestem ta samą Malalą. Mam te same ambicje. Mam te same nadzieje. Moje marzenia pozostały takie same”.

malala 5Kiedy 12 lipca 2013 roku nastoletnia Pakistanka wygłaszała te słowa w siedzibie ONZ, domagając się prawa do edukacji dla wszystkich dzieci na świecie, wiele osób na sali płakało. Łzy w oczach mieli dyplomaci i politycy obeznani z wieloma globalnymi bolączkami. Historia dziewczynki jest wołaniem o pomoc do całego cywilizowanego świata.

Proste marzenia

Miałyśmy szczęście dorastać tam, gdzie codzienne chodzenie do szkoły jawiło się jako przykry obowiązek. Nie znosiłyśmy porannego wstawania, szkolnego reżimu i odpytywania z nielubianych przedmiotów. I rzadko kiedy myślałyśmy o tym, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby tego wszystkiego zabrakło. Europejczykowi trudno uwierzyć, że są takie miejsca na świecie, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, a za pomysł sięgnięcia do książki może je spotkać kara.

malala 2Malala Yousafzai przyszła na świat w jednym z takich miejsc. W jej rodzinnym Pakistanie talibowie zakazali dziewczynkom edukacji, a istniejące w regionie szkoły zrównali z ziemią. W 2009 roku jedenastoletnia Malala, córka miejscowego poety, zaczęła na blogu opisywać swoje życie pod rządami reżimu. Informowała o tym, jak wygląda codzienność dziecka nie mogącego rozwijać swoich pasji i zainteresowań, skazanego wyłącznie na rolę przypisaną im przez przekonanych o swojej słuszności religijnych fanatyków. Przekonywała, iż tak rodzi się przemoc i terroryzm, bo nie mającemu pojęcia o świecie analfabecie łatwo dać karabin lub bombę, a potem wykorzystać do realizacji dowolnego celu.

Zamach

Malala postawiła na swoim. Razem z grupą dziewcząt z rodzinnej doliny zaczęła uczęszczać do szkoły. Rodziny 27 dzieci zdecydowały się zaryzykować ich edukację, choć talibowie ostrzegali, że wizyta w prowizorycznej szkole będzie jak wyrok śmierci. W październiku 2012 roku grupa talibańskich zamachowców napadła na szkolny autobus wiozący dziewczęta i ostrzelała go. Malala została trafiona w głowę i szyję, jej stan był krytyczny. W ataku ucierpiały również jej koleżanki.

Atak na świat

malala 3Podczas gdy Malala odzyskiwała zdrowie w jednym z europejskich szpitali, w Pakistanie wrzało. Atak na dzieci poruszył wiele serc. Prezydent Pakistanu nazwał ten akt atakiem na cały cywilizowany świat. Pięćdziesięciu duchownych islamu zdecydowanie potępiło sprawców zamachu i stanęło po stronie Malali oraz innych dziewcząt, jednak radykałowie i tak zapowiedzieli, że będą ścigać niepokorną dziewczynę oraz jej ojca. Rzecznik pakistańskich talibów Ehsanullah Ehsan nazwał Malalę „symbolem nieprzyzwoitości i zepsucia”, zapowiadając jednocześnie jej odnalezienie i dobicie. Ojcu dziewczyny groził śmiercią za to, że „zepsuł” dziecko i dopuścił do tego, aby dziewczyna „ośmielała się obrażać duchownych”.

O Malali, która za swoje marzenia o chodzeniu do szkoły zapłaciła bardzo wysoką cenę, zaczął mówić świat. A ona wcale nie zamierzała się poddać.

Jedno dziecko, nauczyciel, książka

Malala zaczęła działać na rzecz prawda do edukacji dziewcząt na całym świecie. Nie tylko muzułmańskich, również tych biednych i zapomnianych, dla których nikt nie widzi potrzeby budowy szkoły np. w wysokich górach Nepalu lub na skraju Sahary. Pakistanka pisała książkę, artykuły, wygłaszała odczyty, udzielała wywiadów. Wszędzie mówiła o tym, że wojny z terroryzmem nie wygra się karabinami, tylko szkolnymi podręcznikami. „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i długopis mogą zmienić świat. Edukacja jest jedynym rozwiązaniem – zakończyła swoje przemówienie w ONZ.

malala 4Za działalność na rzecz praw kobiet Yousafzai otrzymała niezliczony szereg nagród, w tym Nagrodę Sacharowa, Nagrodę Anny Politkowskiej, Nagrodę Pokojową Młodych w Pakistanie, tytuł Kobiety Roku „Glamour”, nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, tytuł Człowieka Roku „Time”, doroczną Nagrodę Rozwoju OPEC… Niedawno honorowe obywatelstwo przyznała jej Kanada.

Książka z przesłaniem

Malala mieszka obecnie wraz z rodziną w Wielkiej Brytanii. Nie może odwiedzać Pakistanu z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. Jej książka „I am Malala” napisana wspólnie z brytyjską dziennikarką została zakazana w wielu miejscach na świecie za „pozbawiony szacunku stosunek do islamu i możliwość wywarcia negatywnego wpływu na umysły dziewcząt”. Czy twórcy tego zakazu nie zdają sobie sprawy, że aby zrozumieć przesłanie Malali, trzeba umieć czytać?

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.