Miłość to temat, który inspiruje i pobudza do myślenia wielu artystów i filozofów. To również obiekt badań naukowców. Oto kilka najbardziej zaskakujących naukowych faktów o miłości.
1. Serca zakochanych biją w podobnym rytmie
Najnowsze badania dowodzą, że serca osób, które są ze sobą dłużej w związku – zaczynają bić z tą samą częstotliwością! Warto dodać, że to serce kobiety dostosowuje swój rytm do serca mężczyzny. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić tego fenomenu – my wiemy natomiast, że jest to niesamowicie romantyczne!
2. To mężczyźni częściej mówią „kocham Cię” jako pierwsi
Kto by się spodziewał? A podobno mężczyźni boją się wypowiedzenia tych dwóch słów. Okazuje się jednak, że to panowie są bardziej skłonni, by wyznać miłość już w pierwszym miesiącu związku! Do tego to mężczyźni cierpią bardziej pod względem emocjonalnym, kiedy związek się kończy. I kto powiedział, że to kobiety są słabszą płcią?
3. Trzymanie się za ręce może zredukować ból
Jak uśmierzyć ból ukochanej? To proste – wystarczy potrzymać ją za rękę! Aby to udowodnić naukowcy poddali eksperymentowi grupę kilkunastu zamężnych kobiet. Panie potraktowano lekkimi wstrząsami elektrycznymi, a obok nich ustawiono ich ukochanych, których zadaniem było trzymać kobiety za rękę. Okazało się, że bliskość partnerów w magiczny sposób uśmierzyła ból!
4. Miłość doprowadza nas do obłędu
Stan zakochania obniża poziom serotoniny w naszym mózgu, a to z kolei może prowadzić do stanów obsesyjnych, czy nadmiernej nadopiekuńczości wobec partnera, a nawet zaborczych zachowań. Uwaga! Taki sam poziom serotoniny zaobserwowano u osób cierpiących na nerwicę natręctw! To właśnie sprawia, że będąc zakochanym, nie jesteś w stanie myśleć o nikim innym, jak tylko ukochanej osobie.
5. Zakochanie jak narkotyk
W pierwszej fazie zakochania w ludzkim organizmie zaczyna wytwarzać się dopamina, która aktywowana jest również, np. podczas zażywania kokainy, czy nikotyny. To ona powoduje, że odczuwasz przyjemność, która sprawia, że człowiek uzależnia się od używek. Wniosek: miłość jest jednym z bezpieczniejszych dla naszego zdrowia nałogów!
6. Miłość narcystyczna
Ludzie skłonni są zakochiwać się w kimś, kto przypomina im samych siebie! Podobna twarz, kolor włosów, oczu, ale również pojemność płuc, kształt małżowiny usznej, czy tempo metabolizmu – wszystko to ma wpływ na wybór partnera. To może tłumaczyć fenomen par, w których partnerzy przypominają rodzeństwo!
7. Miłość i seks jako źródło inspiracji
Badania dowodzą, że już sama myśl o ukochanej osobie pobudza nasze abstrakcyjne i kreatywne myślenie! Wszystko to, dlatego że wiąże się ono z odległymi i abstrakcyjnymi rozważaniami – oddaniem, zaangażowaniem i intymnością. Przypomnienie sobie gorących chwil z partnerem pozwala lepiej skupić się na szczegółach podczas wykonywanej pracy.
Warto oderwać się czasem od codziennych obowiązków i pomyśleć o miłości!
Materiał dzięki eDarling