Zamiast Luwru, Tate Modern i Prado, proponujemy wam najciekawsze muzea w Europie, sprawdzone przez naszą redakcję i subiektywnie wybrane.
Tekst: Joanna Zaguła
Mam taką traumę po zwiedzaniu całego Luwru w jeden dzień, że już nigdy nie chcę chodzić do wielkich słynnych muzeów, które pękają w szwach od tłumów turystów. Od tego czasu staram się, podczas moich wycieczek, wyszukiwać muzea mniej znane, w jakiś sposób charakterystyczne, dziwne. Zapytałam też znajomych o ich typy. I przedstawiam najciekawsze muzea w Europie – finałową piątkę.
Oprócz Rauschenberga, Bacona, Abramovic i Warhola mają imponującą kolekcję mistrzów sztuki współczesnej i zawsze ciekawe wystawy czasowe. Lubię to muzeum, bo – choć m w swej kolekcji największe klasyki – potrafi zaskakiwać, podsuwa mi mniej znanych artystów i ma przyjemną, niezobowiązującą atmosferę.
Jeśli macie do wyboru Luwr, Centre Pompidou i Musee d’Orsay, lepiej o nich zapomnijcie i wybierzcie się do Grand Palais. Nie ma w Paryżu lepszego miejsca na wystawy czasowe. A sam budynek, który został stworzony przy okazji wystawy światowej w 1900 roku, zachwyca koronkową konstrukcją ażurowego sklepienia.
Muzeum Historii Medycyny w Berlinie
Mimo że stolica Niemiec ma do zaoferowania genialne muzea, takie jak Muzeum Żydowskie czy Archiwum Bauhausu, ja najbardziej lubię to małe i dziwne miejsce, gdzie można obejrzeć prosektorium, teatr anatomiczny, laboratorium i historię chorób z trzech ostatnich stuleci oraz zatopione w formalinie preparaty.
Norweskie Muzeum Puszek w Stavanger
Nic dodać, nic ująć – zobaczycie tam ogromną kolekcję muszek z sardynkami. Najstarsze pochodzą z lat 70. XIX wieku. Dowiecie się też, jak te puszki się produkuje i jak wygląda ich eksport.
Mój numer 1! To wystawa antycznych rzeźb ulokowana w nieco szemranej dzielnicy Rzymu, w starej elektrowni. Biel marmuru pięknie odcina się od stalowych maszyn.