„Gra o Tron” czy „Detektyw”? Robin Wright czy Claire Danes? Tego dowiemy się jeszcze przed rozpoczęciem jesiennego sezonu serialowego.

gra o tron emmyNagrody Emmy to najprościej mówiąc odpowiedniki Oscarów w świecie seriali. Statuetki przedstawiające uskrzydloną kobietę trzymającą atom co roku trafiają do najlepszych aktorów i twórców seriali na amerykańskim rynku. W tej edycji zostaną rozdzielone po raz sześćdziesiąty szósty. Gala Primetime Emmy Awards odbędzie się 25 sierpnia, czyli kilka tygodni wcześniej niż zwykle.

Dramat i komedia

Nagrody Emmy przyznaje Akademia Sztuki Telewizyjnej i Nauki liczącą ponad 17 000 członków mających prawo do głosowania. Statuetki wręczane są obecnie w tak wielu kategoriach, że w ciągu roku organizuje się aż sześć różnych ceremonii. Najważniejsze dla widzów są jednak nagrody rozdzielane tuż przed rozpoczęciem sezonu jesiennego, czyli Primetime Emmy Awards. To na tych galach ogłasza się zwycięzców w kategoriach najlepszy serial dramatyczny roku, najlepszy serial komediowy, najlepsza aktorka i aktor, a także najlepszy scenarzysta i reżyser.

nagrody emmy serialeW 2014 roku po raz pierwszy nominacje zdominował serial „Gra o Tron”, stając w szranki o tytuły w większości istniejących kategorii. Odtwórczyni roli Cersei powalczy o miano najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym, grający rolę Tyriona Peter Dinklage będzie się ubiegał o statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu dramatycznym, zaś Diana Rigg (fani serialu znają ją jako Olennę Tyrell) może otrzymać nagrodę za najlepszy kobiecy występ gościnny w serialu dramatycznym. Nominowani zostali również reżyserzy i scenarzyści „Gry o tron”. Ubiegają się o nagrodę wspólnie z twórcami takich seriali jak „Breaking Bad”, „House of cards”, „Zakazane Imperium”, „Downton Abbey” i „Detektyw”.

O tytuł najlepszego serialu komediowego będą walczyć między innymi „Teoria wielkiego podrywu”, „Dolina krzemowa”, „Figurantka” i „Współczesna rodzina”.

Era seriali

seriale nagrody emmyJeszcze kilka lat temu rozdanie nagród Emmy budziło emocje głównie w USA. Jednak w ostatnich latach zmieniło się nasze podejście do seriali i zmieniły się same seriale. Oferują rozrywkę na najlepszym poziomie i rozwiązania, jakich nie znajdziemy we współczesnym kinie spętanym przez niemożliwe do pogodzenia oczekiwania różnych grup widzów i producentów. O nagrodach Emmy będziemy więc słyszeć coraz więcej, tym bardziej, że gorące serialowe premiery coraz częściej docierają do nas wkrótce po transmisji w USA.

Najwięcej nagród Emmy w historii zdobyła jak dotąd Sheila Nevins zajmująca się produkcją seriali w stacji HBO – aż 23 statuetki! Aktorem, który ma największą kolekcje uskrzydlonych dam, jest Cloris Leachman, posiadacz aż 8 statuetek. Siedmioma nagrodami Emmy może się pochwalić popularna w latach siedemdziesiątych aktorka Mary Tyler Moore. Czy ktoś wkrótce pobije te rekordy? Obejrzymy, zobaczymy.

Pełną listę nominowanych do nagród Emmy możecie znaleźć na stronie Akademii:

http://www.emmys.com/awards

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.