Policjant i ofiara przestępstwa są do siebie zadziwiająco podobni. Czy będą potrafili stawić czoło nowemu niebezpieczeństwu?

Tekst: Sylwia Skorstad

Josephin Maurer padła ofiarą przestępstwa. Została porwana i przez kilkanaście godzin była przetrzymywana w piwnicy. Sprawca wystraszył ją prawie na śmierć i zamierzał zabić, ale prozaiczna rzeczywistość pokrzyżowała jego plany. Dziewczyna została uwolniona, jednak nie był to koniec jej koszmaru. Straszne przeżycia ją zmieniły. Niegdyś przebojowa i radosna, stała się lękliwą domatorką. Zajęła się robieniem lalek. Kiedy prezentujący je film zdobył nagrodę na festiwalu, Josephin musiała wyjść do ludzi i zmierzyć się ze swoimi lękami. Wkrótce potem bliskie jej osoby zaczęły spotykać nieszczęścia. Zginęła wielbicielka sztuki tworzonej przez Josephin, a także jej przyjaciółka. Śledztwem w tej sprawie zajął się komisarz Trojan.

książka lalkarka

Wszyscy się czegoś boimy

Berliński policjant Nils Trojan, bohater serii książek Maxa Bentowa, to glina, który często musi zebrać wszystkie siły, by w ogóle pójść do pracy. Cierpi na ataki paniki i podczas śledztwa może stanąć w pół kroku sparaliżowany wspomnieniem lub skojarzeniem. Rozumie emocje ofiar, bo sam bywał ofiarą przemocy. Empatia i wrażliwość czynią z niego doskonałego śledczego. Nikt z kolegów po fachu nie zna jego wstydliwej tajemnicy. Wszyscy uważają go za świetnego specjalistę…

lalkarka

Rzeczywistość wykreowana przez Maxa Bentowa jest pełna pułapek, a strach towarzyszy codziennie wielu bohaterom, nawet terapeutce komisarza Nilsa. Wszyscy mamy swoje słabe strony i każdego z nas można przerazić tak bardzo, że naruszy to jego granice wytrzymałości psychicznej. Strach ma nie tylko wielkie oczy, ale i silne ręce, które potrafią zacisnąć gardło, a czasem wymierzyć cios w żołądek. Ci, którym dał się we znaki, muszą się uczyć z nim żyć. I co piękne w prozie Bentowa, niekiedy wygrywają. Człowiek jest mocny. Podatny na zranienia, zbyt naiwny i dobroduszny, nieodporny na spotkanie z prawdziwym złem, ale na swój sposób mocny, bo zdolny do regeneracji i adaptacji.

Spotkanie z pająkiem

max bentow lalkarkaW filmie z udziałem lalek zrobionych przez Josephin kukiełka wyobrażająca swoją twórczynię spotyka okropnego pająka. Artystka też będzie musiała stanąć oko w oko z potworem i to nie raz. Czy mimo ran zadanych wcześniej zdoła to przetrwać?

Max Bentow, Lalkarka, Wydawnictwo Dolnośląskie

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.