Kto marzy, by zostać bohaterem światowego bestsellera, teraz ma niepowtarzalną szansę. Znany pisarz Jo Nesbø oferuje miejsce na kartach jednej ze swojej powieści.

Tekst: Sylwia Skorstad

 

Niklas R Lello 2
Zdjęcie: Niklas R. Lello

Jo Nesbø, norweski autor światowych bestsellerów, w tym serii kryminalnej o Harrym Hole oraz cyklu dla dzieci „Doktor Proktor”, wystawił na aukcję coś wyjątkowego. Ten z jego czytelników, kto zapłaci najwięcej, stanie się bohaterem jednej z książek Jo. To propozycja dla odważnych, bo pisarz nie gwarantuje, że nasze imię i nazwisko „zagra” dobrego bohatera. Miłośnik mocnych wrażeń może skończyć jako miły sąsiad głównej postaci albo na przykład… seryjny morderca.

Wszystko dla zdrowia

Niecodzienna aukcja to wynik zaangażowania Nesbø w akcję dobroczynną, jaką co roku telewizja NRK urządza w Norwegii. Organizowaną cyklicznie od 1974 „TV-aksjonen” można przyrównać do polskiej WOŚP. Zebrane od darczyńców pieniądze zasilają konta fundacji i organizacji pożytku publicznego zajmujących się ochroną zdrowia oraz edukacją. Częścią ogólnonarodowej akcji są aukcje atrakcyjnych, nie raz dziwnych, przedmiotów i usług. Chętni mogą licytować koszulki z autografami gwiazd sportu, kolację z telewizyjnym celebrytą, czy debatę z politykiem.

Celem tegorocznej akcji jest zebranie funduszy na poprawę jakości życia osób dotkniętych demencją. Hasło edycji 2013 to „Dni, które znikają”.

Popularny i szanowany w Norwegii Nesbø już nie po raz pierwszy angażuje się w dobroczynność. Pisarz cały dochód za jedną ze swoich książek przekazał na walkę z analfabetyzmem w krajach rozwijających się, założył też fundację dobroczynną.

Oby krótko!

„Preferuję krótkie personalia” – powiedział autor portalowi dziennika VG, komentując swoją decyzję o przystąpieniu do akcji. „Trzymam kciuki, żeby ludzie o krótkich, zgrabnych personaliach licytowali najwięcej. Jeśli ktoś ma drugie imię, to jakoś wcisnę, ale trzeba będzie za nie dopłacić ekstra.”

Wygranie tej aukcji to patent na nieśmiertelność. W Skandynawii pierwsze wydania każdej nowej powieści Jo Nesbø znikają z półek w ciągu kilku godzin sprzedaży, a na świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii i Australii, sprzedają się w milionach sztuk. Jak dotąd, miały publikacje w 40 językach. Światowy sukces ekranizacji „Łowców głów” przekonał pisarza do romansu z kinem. Można się spodziewać, że zapowiadana ekranizacja jednej z powieści o Harrym Hol, zamieni się w złoto i przysporzy Jo jeszcze więcej fanów.

Po ile nieśmiertelność?

Aukcja na stronie QXL zakończy się tuż przed północą 20 października 2013. W chwili oddania artykułu za miejsce na kartach bestsellera trzeba było zapłacić równowartość 300 złotych. Na ile gorliwi fani wyceniają aktualnie szansę daną przez pisarza, możecie sprawdzić pod adresem:

http://www.qxl.no/pris/tv-aksjon/studioobjekter/vil-du-bli-den-neste-harry-hole/v/an802126622/

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.