W wielu mieszkaniach kuchnia i salon są ze sobą ściśle związane. Granice zanikają. Ma to swoje zalety, ale kuchnia otwarta to też pewne niedoskonałości, które można łatwo zniwelować. Szczególnie, jeżeli przestrzeń ma być wygodna dla lokatorów i dla gości.

kuchnia

Czasami warto oddzielić

Główną zaletą otwartej kuchni jest przestrzeń, ale jej przeciwnicy często przywołują argument przenikania zapachów. Jednak i w kuchni zamkniętej jest to rzecz nie do uniknięcia. Jeśli jednak chcemy w jakiś sposób ograniczyć roznoszenie kuchennych aromatów, warto zdecydować się na drzwi. Może to być system przesuwny, który nie zajmie dużo miejsca, ale spełni zaplanowaną funkcję.

Systemy drzwi przesuwnych zapewniają przede wszystkim wysoką estetykę.
– Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład zastosowanie drzwi szklanych. Pozwolą doświetlić kuchnię, a jednocześnie wizualnie nie ograniczą przestrzeni nawet, gdy będą zamknięte – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele.

kuchnia

Kiedy nie ma miejsca na stół

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez stołu, wokół którego mogliby się gromadzić domownicy. Niestety w kuchni otwartej nie zawsze starczy dla niego miejsca. Nie oznacza to jednak, że nie może go tam być – z tym, że niekoniecznie „na wierzchu”. Jeżeli jesteśmy osobami, które szybką kawę z przyjaciółmi wolą wypić w kuchni, to warto zdecydować się na któryś z wariantów blatów wysuwanych z zabudowy meblowej. Taki blat (wysuwany lub rozkładany po łuku) może z powodzeniem pełnić rolę stolika. Jego wielkość jest sprawą indywidualnych preferencji, jednak w większości przypadków można na nim pomieścić nie tylko filiżanki z kawą, ale też talerze z przekąskami. O takie rozwiązanie trzeba jednak pytać na etapie planowania i wyboru mebli do wykonania przez stolarza. Ten zaproponuje okucia, które umożliwią realizację wymarzonego rozwiązania.

kuchnia

Trzeba zadbać o porządek

Otwarcie kuchni na salon wymaga wprowadzenia nieco większej dyscypliny. Nie można sobie pozwolić na pozostawienie po gotowaniu bałaganu na blacie, czy sterty naczyń w zlewie. Wszystko widać przecież z salonu. Zachowanie porządku ułatwi dobre zaplanowanie przestrzeni i wyposażenia. Warto przemyśleć takie rozwiązania, jak:

  • wkłady sortujące do szuflad
  • półki wysuwne pełnego wykorzystania miejsca na naczynia
  • kosze cargo – idealne do przechowywania drobnych akcesoriów, które często lądują na stole lub blacie
  • sortowniki na odpady wewnątrz zabudowy – zamiast kubłów i koszy poustawianych w kątach

Aby otwarta kuchnia była przyjemna dla domowników i gości, warto pomyśleć też o pochłaniaczu dymu, odpowiednim oświetleniu, ale też przemyślanej aranżacji. Musi być zgodna z estetyką reszty mieszkania, a szczególnie salonu, którego jest w pewnym sensie częścią i przedłużeniem. Elementem granicznym może być dobrze zaplanowana wyspa kuchenna, która z jednej strony spełnia podstawowe funkcje, a z drugiej może być stylową półką na książki, magazyny lub po prostu ciekawą ozdobą od strony salonu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.