- Jesz często i niewiele, przynajmniej cztery posiłki dziennie. Najlepiej gdyby były ciepłe: w ten sposób energia pożywienia będzie przerabiana na ciepło.
- Obowiązkowo jedz śniadanie, może to być najkaloryczniejszy posiłek. Nie obawiaj się, iż przybierzesz na wadze. Rano metabolizm jest najsprawniejszy i organizm najlepiej przerabia składniki odżywcze.
- Nie żałuj sobie rozgrzewających przypraw: imbiru, chili, cynamonu, pieprzu. One również dbają żebyś nie marzła.
- Komponuj posiłki z pomidorów, papryki, roślin kapustnych i owoców cytrusowych, które o tej porze roku są najlepszym źródłem witaminy A, C i E. Pomagają one wykorzystać energię z pożywienia i wzmacniają system odpornościowy. Zimą potrzebujesz też więcej witamin z grupy B, istotnych ze względu na działanie przeciwdepresyjne. Witaminy te są obecne na przykład: w drobiu, rybach, wołowinie, fasoli, ziarnach, kiełkach, orzechach.
- Energia to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Zimą 50% energii powinno pochodzić z węglowodanów. Ogranicz jednak ilość ciasta i białego pieczywa , mają one cukry proste, które sprzyjają gromadzeniu tłuszczu. Jedz pieczywo pełnoziarniste, razowe, kasze. Są dobrym źródłem energii i zawierają sycący błonnik.
- Pamiętaj o uwzględnieniu w jadłospisach pierwiastki zmniejszające apetyt. Należą do nich magnez, wapń i chrom. Znajdziesz go w: rybach, drobiu, jajach, brokułach, kukurydzy, zielonym groszku. Magnez (reguluje metabolizm) występuje w: nasionach roślin strączkowych, soi, siemieniu lnianym, nasionach sezamu, produktach razowych, rybach, orzechach, pestkach, brokułach. Wapń (zapewnia uczucie sytości) dostarczysz go organizmowi pijąc mleko i jego przetwory, jedząc kasze, rośliny strączkowe, soję, ryby (z ośćmi). Twoja „zimowa” porcja kalorii to 2000 kcal.
Układanie i przygotowywanie potraw zimą wcale nie należy do prostych.
W kuchni polskiej od zawsze o tej porze królowały tłuste dania: pasztety, tłuste mięsiwa, smalec na przekąskę i ziemniak jako podstawowe warzywo. Podyktowane to było srogimi zimami, trybem życia i ciężką fizyczną pracą. Nawyki niestety pozostały, chociaż zimy już nie te, nie wspominając o siedzącym trybie życia. Zimą, warto kalorie trzymać na wodzy, aby wiosną nie trzeba było kupować nowej garderoby. Dieta ma charakter odchudzający.
Opinia – dietetyk Marii Jagiełło
Zalety:
- bardzo pomocne rady do wykorzystania w okresie zimowym i nie tylko;
- zalecenia zgodne z racjonalnym żywieniem;
- w diecie zalecany do wykorzystania szeroki asortyment surowców roślinnych i zwierzęcych;
- dieta łatwa w realizacji;
- dieta zapewni też dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Wady:
w jadłospisie brakuje zup (zupy gorące w okresie zimowym należy spożywać co najmniej 3 razy w tygodniu – rozgrzewają, poprawiają samopoczucie, wpływają na uregulowanie gospodarki wodnej organizmu).
Przykładowy jadłospis
I śniadanie
• Kromka Pumpernikla
• jajecznica na plastrze szynki, kurki, świeże lub suszone zioła
• kakao
• sok wyciśnięty z pomarańczy
II śniadanie
• sałatka owocowa: pokrojony w kostkę grejpfrut, kiwi, jabłko, łyżka ziarenek słonecznika i dyni, 3 łyżki musli wielozbożowego lub wafel ryżowy.
• herbatka imbirowa
Obiad
• gotowane na parze warzywa lub marchewka z groszkiem
• dzwonko łososia, placuszki z kaszy gryczanej
• sok z marchewkowo-morelowy
Kolacja
• parówka zapiekana z plastrem sera żółtego, kromka Pumpernikla, pikle, herbata z miodem i cytryną