Przykro mi, cudów ani cudownych specyfików nie ma, chociaż aby wyostrzyć zmysły i spotęgować odczuwanie rozkoszy, można zastosować specjalną dietę.
Po pierwsze, trzeba zacząć od zmniejszenia skutków przewlekłego stresu, i aby było to działanie skuteczne, należy dokarmić organizm witaminami oraz specjalnymi produktami. Najpierw – kuracja witaminami z grupy B (głównie B1, B5, B6, B12, folianami i choliną). Witaminy te oddziałują na centralny układ nerwowy, łagodząc objawy lęków i wzmacniając odczuwanie satysfakcji, oraz biorą udział w przemianach aminokwasów i produkcji neurotransmiterów, jak chociażby dopaminy. Ich działanie wspierają również kwasy omega-3, mangan, magnez i omawiane wcześniej aminokwasy, takie jak kwas glutaminowy, tyrozyna i fenyloalanina.
Następny etap to wzbogacenie diety w produkty bogate w: β-karoten wpływający na produkcję hormonów płciowych, witaminę E zwiększającą płodność i popęd płciowy oraz witaminę C stabilizującą działanie tych witamin.
Naukowcy zwrócili uwagę, że za spadek libido u kobiet (oprócz stresu i złej diety) odpowiedzialna jest niedostateczna ilość tlenku azotu. Jest to neurotransmiter produkowany z aminokwasu L-argininy. Powstaje on w ściankach mięśni tętnic macicy i łechtaczki i jest odpowiedzialny za ich rozszerzenie i napływ do nich krwi. Dzięki temu zwiększa się nawilżenie i reakcja na bodźce. Taką „viagrę” dla kobiet można kupić w aptece, ale można również spróbować wzbogacić dietę w aminokwas L-argininę (chociaż na efekty trzeba będzie poczekać dłużej niż w przypadku zastosowania preparatu farmaceutycznego). Jest ona obecna w jajkach, orzeszkach ziemnych, skondensowanym mleku, mięsie i żelatynie. Dlatego w diecie „na lepszą miłość” bezwarunkowo powinny się znaleźć wszelkie galaretki mięsne, drobiowe i… cukierki żelowe.
Opinia dietetyka Marii Jagiełło
Zalety:
- charakterystyka wpływu składników pokarmowych na odczuwanie przyjemności i popęd płciowy;
- idealny jednodniowy jadłospis dla wyrównania niedoborów żywieniowych i poprawienia samopoczucia;
- ciekawe i łatwe receptury na mikstury miłosne;
- wykaz produktów poprawiających zainteresowanie seksem;
- praktyczne wskazówki, jak rozpoznawać niedobory pokarmowe w swoim organizmie.
Wady: brak
Przykładowy jadłospis szczególnie dożywiający system nerwowy w witaminy, aminokwasy, składniki mineralne.
Dieta dostarcza ok. 1400 kcal; 94 g białka; 54 g tłuszczu; 180 g węglowodanów; 13,6 mg żelaza, czyli 90 % dziennego zapotrzebowania; komplet witamin z grupy B; 200 mg witaminy C (300 % dziennego zapotrzebowania); 11 mg witaminy E (100 % dziennego zapotrzebowania); 2200 mikrogramów witaminy A i 30 g błonnika:
– I śniadanie – mała grahamka posmarowana łyżeczką masła orzechowego, sałata, 4 plasterki polędwicy (60 g), pomidor posypany świeżym lubczykiem, do picia herbata lub kawa.
– II śniadanie – 2 kromki chleba chrupkiego przełożone 4 plastrami szynki, plastrem sera żółtego light, do pochrupania liście z jednej cykorii, do picia kefir.
– Obiad – 2 łyżki kaszy gryczanej, kotlet cielęcy z ziołami, surówka z marchewki i jabłka, bukiet warzyw gotowanych na parze (fasolka, brokuły, kalafior), do picia czysty barszcz czerwony.
– Podwieczorek – sałatka z jabłka, cząstek pomarańczy i jogurtu naturalnego.
– Kolacja – kromka żytniego chleba razowego posmarowana łyżeczką masła orzechowego, przełożona liściem sałaty z 4 plasterkami wędliny i ogórkiem kwaszonym do picia filiżanka bulionu z mięsa wołowego.