Im wyższa temperatura, tym apetyt z reguły się zmniejsza. Mamy ochotę na lżejsze i chłodniejsze dania oraz zimne napoje dla orzeźwienia. W związku z tym, ilość niektórych produktów w diecie warto zmniejszyć, a innych zwiększyć.
Wszelkie tłuste mięsne potrawy i zupy na mięsnych wywarach, gęste śmietany, sery pleśniowe czy zawiesiste sosy są niewskazane podczas upałów – wydzielany przez organizm pot zawiera białko, które to z kolei podczas rozkładu przez bakterie powoduje przykry zapach. Ponadto po spożyciu tego typu produktów, uczucie pełności i zalegania z pewnością nie jest miłym doznaniem.
„Z uwagi na większą utratę składników mineralnych głównie z potem, powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz uzupełnianiu witamin i innych niezbędnych składników z nieprzetworzonych owoców i warzyw. Szczególną grupą, która powinna dbać o uzupełnianie płynów, są osoby starsze i dzieci, często nie odczuwający pragnienia” – radzi Katarzyna Borowska, dietetyk Fit Diet.
Najlepiej ograniczyć też picie napojów alkoholowych oraz kawy i czarnej herbaty, które ze względu na zawartość kofeiny powodują przyspieszenie krążenia krwi i wzrost temperatury ciała, co prowadzi do zwiększenia potliwości, a także działają moczopędnie.
Lekko i sezonowo
Posiłki pod koniec lata powinny być lekkostrawne, przygotowane na bazie warzyw, z dodatkiem chudych mięs i ryb.
„Warto przygotować organizm do zmiany diety jesienią. W takie dni najlepiej sprawdzają sprawdzą się chłodniki na bazie kefiru czy jogurtu, świeże surówki, sałatki i zupy. Druga połowa lata to czas najsmaczniejszych, różnorodnych owoców sezonowych, dlatego wykorzystujmy je do sałatek, koktajli i świeżo wyciskanych soków” – poleca ekspert Fit Diet. Wśród owoców doskonale w sezonie letnim w regulacji nawodnienia organizmu sprawdzają się soczyste arbuzy, melony, pomarańcze, jabłka, gruszki.
Lepszy jogurt niż śmietana
Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania, należy dokonywać lepszych wyborów. Wśród produktów mlecznych, zamiast śmietany i tłustych serów żółtych warto wybierać jogurt naturalny i chude twarogi. Zamiast tłustych rodzajów mięs wybierać chude, np. kurczak czy indyk. Pieczywo ciemne z ziarnami zamiast białego, pszennego.
„Warto ograniczyć tłuszcze do małych ilości, ale nie rezygnować z nich całkowicie, gdyż są nośnikiem witamin i umożliwiają zachodzenie ważnych procesów życiowych w organizmie. I tutaj również należy wybierać np. grillowany drób na sałatce z dodatkiem oliwy z oliwek i przypraw ziołowych czy ryba z grilla z surówką zamiast smażonych w panierce mięs z ziemniakami okraszonymi masłem” – tłumaczy dietetyczka.
Zachować umiar
Mimo dostępności różnorodnych owoców oraz większego apetytu na nie powinniśmy zachować umiar w ich spożyciu i piciu soków, gdyż ze względu na sporą zawartość fruktozy możemy zafundować sobie dużą porcję cukrów prostych i znacznie podwyższyć kaloryczność diety. Zaleca się, aby nie przekraczać ilości 2-3 porcji owoców i 0,5 l soków dziennie. Latem warzywa i owoce powinny stać się podstawą naszych posiłków, a nie tylko dodatkiem. W świeżej postaci zapewnią organizmowi odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych.
Propozycje dań na końcówkę lata:
- Mix sałat z dodatkiem pestek słonecznika, mozarelli lub fety czy wędzonego łososia – lekkostrawny lunch
- Sałatka z arbuza, fety i świeżej mięty – orzeźwiająca przekąska
- Orzeźwiający koktajl z jogurtu naturalnego, jagód i malin – przekąska na upał zamiast lodów
- Chłodnik ogórkowo-miętowy na jogurcie naturalnym – orzeźwiający lunch
Propozycje dań obiadowych:
- Grillowany w ziołach bakłażan z mozarellą i suszonymi pomidorami z dodatkiem dzikiego ryżu
- Pieczona ryba z wiosenną surówką
- Pieczony filet z piersi kurczaka z ziemniakami z koperkiem i surówką z ogórków, rzodkiewki i kefiru