Za sobą ma mocny debiut, trzy Fryderyki na koncie, a przed sobą trasę koncertową promującą najnowszy album „Ta druga”. Na niej ważny przystanek – wyprzedany Torwar. To sukcesy, na które Kaśka Sochacka ciężko pracowała przez ostatnie lata. Wszystkie przyczyniły się do umocnienia jej statusu wrażliwej artystki cenionej za szczerość, która melancholię rozjaśnia promieniem światła.
„W pełni” to poradnik dla kobiet po czterdziestce, który warto przeczytać bez względu na wiek, bo dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia i pomaga żyć ze sobą w zgodzie.
Na Pomorze zwykle jeździmy latem, by w pełni korzystać z uroków pogody. Od dwóch lat warto pomyśleć o zatrzymaniu się w Trójmieście także jesienią. To właśnie w Gdańsku, na festiwalu Inside Seaside, przez dwa dni toczy się kulturalne i rozrywkowe życie miłośników sztuki i muzyki alternatywnej z całej Polski.
Inside Seaside to nowy festiwal na mapie Polski w formie innej niż znane imprezy. Klimat letniej sielanki jesienią w dodatku pod dachem? To możliwe! W ubiegły weekend w gdańskim AmberExpo przez dwa dni serca miłośników dobrych koncertów biły jednym rytmem. Moje biło do muzyki Darii ze Śląska.
Kolejna edycja Artshow – jedynej w swoim rodzaju wystawy – zapowiada się spektakularnie! Jeden weekend, dwustu artystów, pięć galerii. Do tego wystawa młodej sztuki, wykłady, prelekcje, pokazy artystyczne na żywo, warsztaty dla publiczności i spotkania z artystami! A to wszystko na trzech tysiącach metrów w budynku HOP w Warszawie. To będzie czas i miejsce na odkrywanie nowych talentów w sztuce!
Kobieta od melodramatycznych ballad. Cięty humor łączy z mrocznym realizmem, który ubiera w dekadencki, muzyczny kostium. Na najnowszej płycie „It Was the Moment” Michelle Gurevich kreśli historie oparte na wspomnieniach i wydarzeniach przeszłości – częściej tych gorzkich niż słodkich.
„Lata beztroski”, czyli pierwszy tom bestsellerowej sagi Cazaletów, to książka, w której niewiele się dzieje i nie jest to przypadek. Nuda to część szerszego planu i są powody, by ją wybaczyć.
„Za nadobne” Piotra Borlika to thriller sensacyjny o zemście, w której więcej jest goryczy niż słodyczy. Brutalny, również w warstwie językowej, więc trzeba mieć mocne uszy, aby go zdzierżyć.
Prywatnie przyjaciółki, zawodowo artystki tworzące zespół Lor. Zaczynały od pisania piosenek w języku angielskim, rok temu wydały pierwszy album po polsku. Po „Pannach Młodych” przyszedł czas na „Żony Hollywood”. Czym te młode dziewczyny przyciągają słuchaczy?
W 2025 roku będziemy świętować 80 rocznicę Muminków. Przed nami ciekawe wystawy, książki, film, inicjatywy charytatywne i wiele, wiele więcej. Co czeka fanów Tove Jansson?
„Gdzieś pomiędzy zen a żul”, czyli szczery, pomięty i pełen plam, o których pochodzenie lepiej nie pytać, pamiętnik artystki. „Baśka. Łobuzerka” to zapis artystycznej duszy. A może po prostu duszy.
Piosenki Natalii Szroeder tulą, koją i uwrażliwiają i tak wrażliwe już serca. 18 października ukazał się trzeci album artystki zatytułowany „REM” – zapis opowieści powstałych pod osłoną nocy.
Znasz piosenki Ireny Santor? Na pewno, nawet jeśli nie jesteś z jej pokolenia. Dzięki książce „Irena Santor. Tych lat nie odda nikt” możesz teraz poznać artystyczny i osobisty portret pierwszej damy polskiej piosenki.
Marcelina to kompozytorka, artystka i autorka tekstów. Nominowana do nagrody Fryderyk w 2012 i nagrody WARTO Gazety Wyborczej. Rozgłos przyniósł jej hit „Karmelove” z gościnnym udziałem Piotra Roguckiego. Po pięciu latach od wydania krążka „Koniec wakacji” wróciła do słuchaczy z nowym albumem „Spróbuję, potańczę, nie wiem”.
Kto czekał na powrót Myrona i Wina, temu powieści „Pomyśl dwa razy” nie trzeba anonsować ani polecać. Kto jeszcze mistrzów ciętej riposty, uważnej dedukcji i eleganckiego łomotu nie zna, ten ma dobrą okazję, by to zmienić. Najnowsza powieść sensacyjna o nietuzinkowym agencie sportowym i jego przyjacielu miliarderze-zabijace już na polskim rynku.
W języku joruba „ayọ” oznacza radość. Dokładnie taka jest muzyka, którą pod tym pseudonimem tworzy Joy Olasunmibo Ogunmakin – piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Po czterech latach od wydania płyty „Royal” powraca z nowym materiałem „Mami Wata”, który fascynuje tak, jak myśl o podróży w najdalszy zakątek świata.
Na początku słyszysz pewną historię i wiesz, że nie powiedziano ci całej prawdy. Próbując jej dociec, angażujesz się coraz bardziej. „Kochać mocniej” , thriller kryminalny Lisy Gardner to dobry pomysł na interesujące spędzenie jesiennego wieczoru.
„Neonova” to projekt Julii Pietruchy – aktorki, wokalistki i kompozytorki oraz producentki i multiinstrumentalistki Marty Zalewskiej. Ich drogi muzyczne przecinały się nieraz, lecz dopiero spontaniczne spotkanie przesądziło o współpracy. Jej efektem jest album „Neonowa” – zbiór dziesięciu opowieści o relacjach damsko-męskich, dziewczyńskiej przyjaźni, matczynej czułości i codzienności. Od kobiet dla kobiet.
Zaufaj mi” to powieść poruszająca problem, o którym trudno się czyta. Istnieją przestępstwa tak okropne, że nawet policjanci woleliby o nich nie wiedzieć. Kiedy jednak odwracają wzrok, nawet z dobrych pobudek, przestępcy poczynają sobie jeszcze śmielej.
Kasia Nosowska to jedna z najbardziej wyrazistych wokalistek i tekściarek na polskiej scenie muzycznej. Błażej Król to kompozytor, wokalista i autor tekstów, który wciąż udowadnia, że jest jedną z najjaśniejszych postaci na scenie alternatywnej. Niedawno ponownie połączyli siły, czego efektem jest album „Kasia i Błażej” nagrany z Pawłem Krawczykiem (gitarzysta Hey). Nie należy go słuchać w biegu. Wtedy zgiełk codzienności przyćmi jego piękno, a tego byście nie chcieli. Zapewniam.
„Może wyglądam niewinnie, ale robię dużo zrzutów ekranu” – mówi o sobie kobieta, która zatrudnia się jako opiekunka dla psa tylko po to, aby w parku móc nawiązać kontakt z siostrą kochanki swojego kochanka. Brzmi skomplikowanie i niepokojąco? Taka właśnie jest debiutancka powieść Sheeny Patel „Jestem fanką”.
Polskie festiwalowe podwórko od kilkunastu lat tętni życiem. Niektóre z wydarzeń na stałe wpisały się w kalendarze słuchaczy spragnionych rozrywki, inne szczęśliwie zyskują na popularności. Coraz częściej słyszy się także o festiwalach showcase’owych. Intrygują nazwą, zaskakują ofertą koncertową i przyciągają nie tylko osoby z branży muzycznej. Czym są festiwale showcase’owe i dlaczego szczególnie polecamy je osobom, które lubią orientować się w trendach muzycznych?
„Teściowa” to druga powieść autorki „Rozwodu”, którą w dyskusyjnych klubach książki będzie się omawiać godzinami.
Tego lata scena muzyki pop niewątpliwie należała do dwóch zagranicznych artystek. Na szali najbardziej wyczekiwanych wydawnictw naprzemiennie ważyły się neonowe i hyperpopowe „brat” od Charli XCX oraz słodkie i lekkie „Short n’ Sweet” od Sabriny Carpenter. Czy zgodnie z tytułem albumu jest krótko i słodko?
Romans, historia, muzyka, trochę polityki i klimat wielkiego, kosmopolitycznego miasta. Powieść „W starym Wiedniu” Pauliny Rabczak jest jak interesująca podróż w czasie.
Paris Paloma to młoda wokalistka o wielu twarzach. W swoich utworach ubiera emocje w słowa, które potrafią jednocześnie rozedrzeć serce na kawałki, jak i dodać siły do działania. Nie brakuje w nich uwielbienia dla kobiecej sprawczości i wrażliwości, a obok tematów doświadczenia żalu czy miłości podkreśla konieczność walki ze społecznymi nierównościami i patriarchatem.
W Australii wszystko próbuje cię zabić, nawet… twoi przyjaciele. „Zatoka surferów” to thriller dla czytelników uzależnionych od adrenaliny.
Gdyby lato było kolorem, tegoroczne ciepłe miesiące można by określić limonkową, neonową zielenią. Charli XCX w czerwcu wydała album „brat”, który zdrowo namieszał w świecie muzycznym i z impetem wdarł się w popkulturę. Co skrywa i czym jest „brat lifestyle”?
Natalia Przybysz to kompozytorka, wokalistka, autorka tekstów, kilkukrotna laureatka nagrody Fryderyk. W 2023 roku wydała album „Tam”, czyli zbiór muzycznych opowieści o fascynacji bezkresem wielkiej wody, podróżach w głąb siebie i marzeniach. Jeśli nie znacie tego krążka, warto nadrobić zaległości.
W „Retornados” zderzają się dwie perspektywy czasowe, choć miasto jest to samo, a zmierzają do niego ludzie uciekający przed konfliktami zbrojnymi. Czy w Lizbonie można odnaleźć bratnią duszę, a jeszcze lepiej samą siebie?