Zdrada to jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników w związku. Okazuje się, że typ osobowości ma wpływ na prawdopodobieństwo, czy możemy stać się ofiarą niewierności.
Tekst: Sylwia Skorstad
Zdecydowana większość z nas (według różnych badań od 82 do 95%) uważa, że zdrada to coś nieakceptowanego. Jednocześnie od 30 do 40% przyznaje, iż co najmniej raz w życiu dopuściło się zdrady. Ta dysproporcja pokazuje, iż formułowanie ocen idzie nam dużo lepiej od trzymania się zasad, których chcielibyśmy lub powinniśmy przestrzegać.
Dla badaczy z dziedziny psychologii zdrada to fascynujący i wart poznania temat, jest bowiem jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników, jakie mogą pojawić się w relacji międzyludzkiej oraz jednym z najczęstszych powodów rozwodów.
Kto częściej zdradza?
Kiedy naukowcy zaczynają zajmować się zdradą, zwykle koncentrują się na tych, którzy dopuszczają się niewierności. W niezliczonych badaniach ustalili już setki mniej i bardziej znaczących faktów. Wiemy zatem na przykład, że statystycznie:
– mieszkańcy miast zdradzają częściej od mieszańców wsi;
– mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety, a raczej, jak wskazują najnowsze ustalenia, są bardziej skłonni od kobiet, by się do tego przyznać;
– studenci mają więcej „skoków w bok” od osób przechodzących kryzys wieku średniego;
– osoby pracujące w jednopłciowym środowisku zdradzają częściej niż te, które pracują z przedstawicielami obu płci;
– osoby o typach osobowości wskazujących na niski stopień sumienności oraz ugodowości wikłają się w „związki na boku” częściej od tych, które zyskują wiele punktów na skali altruizmu oraz zorganizowania;
– więcej aktów zdrady ma miejsce latem niż zimą;
– o wiele częściej zdradza się partnera z osobą dobrze znaną niż zupełnie nieznajomą;
– ci, którzy dopuścili się niewierności w przeszłości, mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo zrobienia tego ponownie niż ci, którzy zawsze pozostawiali swoim partnerom wierni.
Opinie samych zdradzających dotyczące aktu zdrady najlepiej zbierać dopiero co najmniej kilka miesięcy po fakcie, bowiem początkowo najczęściej przewijające się frazy to: „nie potrafię tego wytłumaczyć”, „to było silniejsze ode mnie”, „właściwie to kto powiedział, iż nie wolno mi jest mieć wszystkiego naraz?”.
Kto jest częściej zdradzany?
W czasopiśmie naukowym „Personal Relationships” ukazał się raport z reprezentatywnych badań dotyczących tego, kto najczęściej pada ofiarą zdrady. Naukowcy skorelowali dane dotyczące niewierności z modelem osobowości zwanym Wielką Piątką. Zakłada on, iż najważniejsze czynniki naszej osobowości można opisać, mierząc stopień neurotyczności, ekstrawersji, sumienności, ugodowości oraz otwartości na doświadczenia.
Najsilniejszy związek między prawdopodobieństwem, iż ktoś zostanie zdradzony, a typem osobowości, odkryto w przypadku sumienności. Im bardziej dana osoba jest uporządkowana, samozdyscyplinowana, skłonna do systematyzowania rzeczywistości, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, iż będąc w stałym związku padnie ofiarą zdrady.
Badacze postawili tezę, iż osoby punktujące wysoko na skali sumienności wkładają w istniejące już relacje wiele wysiłku i przepracowują problemy. Ponadto raportują bardziej satysfakcjonujące życie seksualne od innych i są skłonne do dzielenia się z partnerem informacjami o swoich fantazjach erotycznych, zatem teoretycznie ich partnerzy mają niewiele powodów do zdrady.
A może przyczyna leży gdzie indziej? Możliwe, iż partnerzy osób sumiennych zdają sobie sprawę, iż ich romans zostałby szybko odkryty, zatem ryzyko jest zbyt duże?
Silna korelacja występuje też w przypadku ugodowości. Osoby prostolinijne, skromne, skłonne do negocjacji oraz altruistyczne są zdradzane częściej niż te egoistyczne, skłonne do konfrontacji czy dwulicowe. Aby wyjaśnić tę niespodziewaną prawidłowość badacze postawili tezę, iż partnerzy osób ugodowych podejrzewają, że w razie skoku w bok mogą liczyć na przebaczenie.
Nie przestawaj szukać odpowiedzi
Jeśli czytasz ten tekst, to zapewne poszukujesz wiedzy, jak nie stać się osobą zdradzaną. Pamiętaj, że statystyka to jedno, zaś relacja, w której jesteś, to drugie. Najlepszym ekspertem w dziedzinie twojej relacji jesteś ty, zatem nie przestawaj szukać odpowiedzi na pytanie, jak pozostać dla partnera atrakcyjnym. Kto wie, może to jeden z kluczy do sukcesu.