Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. W takich warunkach częste sięganie po szklankę z wodą jest czymś zupełnie naturalnym, a nawet koniecznym. Jak podkreślają specjaliści, minimalna dzienna dawka płynów to dwa litry. Zdarza się jednak, że pomimo stosowania się do tych rad, wzmożone pragnienie nie ustępuje. Dlaczego tak się dzieje?
Stale odczuwalne pragnienie może wiązać się z występowaniem konkretnych produktów w codziennej diecie. Przykładem są bardzo słone i ostre potrawy, które pobudzają receptory bólu oraz pieczenie w jamie ustnej. Picie sporej ilości wody jest więc często zauważalne u osób, które gustują w mocno przyprawionych daniach. Zwiększone pragnienie mogą także powodować niektóre warzywa i owoce. Do głównych winowajców zalicza się: melon, seler, szparagi, buraki i pietruszkę. Nie oznacza to jednak, że należy zupełnie zrezygnować z tych produktów. Odrobina różnorodności w codziennej diecie powinna rozwiązać ten problem.
Życie w przewlekłym stresie
Wzmożone pragnienie może występować u osób, które każdego dnia odczuwają napięcie i są narażone na stresujące sytuacje. Niektórzy mają silną potrzebę „zajadania” emocji, inni natomiast sięgają po wodę lub inne płyny: „Niepokój i stres powodują wysuszenie błon śluzowych regulujących uczucie pragnienia” – wyjaśnia dietetyk Kukuła Healthy Food, Natalia Chybzińska. Chociaż chęć ugaszenia pragnienia w stresującym momencie jest zupełnie naturalna, powinna stanowić bodziec do zmian w codziennym funkcjonowaniu, któremu towarzyszą częsty niepokój i zdenerwowanie.
Wzmożone pragnienie – czy to już choroba?
Ciągła potrzeba picia może zwiastować również problemy zdrowotne. To częsty objaw anemii i innych poważnych chorób: „Anemia powstająca na skutek niedoboru żelaza i kwasu foliowego prowadzi do utraty wielu cennych pierwiastków. Odczuwalne pragnienie jest więc naturalną odpowiedzią organizmu na ich brak. To zjawisko może dotyczyć również osób chorych na cukrzycę, nadczynność tarczycy lub niewydolność nerek. Jeśli pragnienie odczuwalne jest przez dłuższy czas, warto zasięgnąć porady lekarskiej” – radzi dietetyczka.
Wysokie temperatury i promienie słońca to gwarancja dobrego samopoczucia. W takich warunkach występujące pragnienie jest zupełnie naturalne, jednak uporczywe i przedłużające się wymaga obserwacji diety, a nieustępujące – nawet konsultacji z lekarzem. Odpowiednie nawodnienie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby w pełni korzystać z uroków lata i mieć energię do działania, należy słuchać sygnałów, które wysyła ciało.