Nazwa festiwalu Wszystkie Mazurki Świata wzięła się od najpopularniejszego i najbardziej energetycznego polskiego tańca. Dajcie się mu porwać już w ten weekend.

Tekst: Joanna Zaguła

22 i 23 listopada odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Nie raz tupaliśmy nogą do bałkańskich rytmów, marzyliśmy o tym, by tańczyć flamenco czy tango i planowaliśmy karnawał w Rio. A rzadko pamiętamy o polskiej muzyce tradycyjnej. Jest mało obecna w kulturze popularnej, nie uczymy się o niej w szkole i niestety coraz mniej jest na wsiach prawdziwych muzykantów. Na szczęście takie wydarzenia, jak to przypominają nam o nich i promują ich wspaniałą twórczość. Pokochacie ją po pierwszym poznaniu. Bo kiedy tylko zetkniecie się z mazurkami, oberkami czy polkami w wykonaniu tradycyjnym, a nie uładzonym jak w zespołach pieśni i tańca, zobaczycie ich prawdziwą energię, która nie ustępuje niczym szalonym rytmom latynoskim. Aż chce się tańczyć. I na szczęście festiwal składa się niemal wyłącznie z warsztatów Także dla początkujących. Dowiecie się więc, jak bawiono się dawniej i sami poruszacie się trochę.

Ale Wszystkie Mazurki Świata to nie tylko taniec, ale i śpiew. I znowu, słuchając fado czy bossa novy, nie zapominajmy o polskich pieśniach, równie pięknych i także pełnych żalu, nadziei, tęsknoty. Na tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się na przykład warsztat ze śpiewów zadusznych.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.