Zaczyna się czas szparagów! Warto z nich korzystać w sezonie, nie tylko ze względu na walory smakowe. Szparagi mają wiele substancji odżywczych, są niskokaloryczne, a można je przyrządzić na mnóstwo sposobów. Dla wegan, miłośników kuchni roślinnej i wszystkich, którzy przywiązują wagę do wartościowej diety, znakomitą propozycją będzie tarta ze szparagami na jaglanym spodzie, z dodatkiem aromatycznego czosnku niedźwiedziego.
Na wiosenny lunch czy kolację świetną propozycją będzie wegańska tarta ze szparagami na spodzie jaglanym. Bazą do przygotowania ciasta jest kasza jaglana zawierająca cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, kwas foliowy i składniki mineralne: miedź, cynk, żelazo, fosfor, magnez. Kolejnym składnikiem spodu jaglanego jest niedoceniany sezam, dostarczający błonnika, witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, witaminy B6), niacyny, kwasu foliowego i składników mineralnych. Warto wiedzieć, że ziarna sezamu doceniano już w starożytności i nazywano je „przyprawą bogów”. W kruchym spodzie tarty ukryty jest również siemię lniane. Te małe ziarna lnu pospolitego, nie bez powodu są zaliczane do kategorii tzw. supefoods, czyli żywności o szczególnie cennych właściwościach zdrowotnych. Na jego wartości odżywcze składa się obecność m.in.: błonnika, potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i wapnia.
Tarta ze szparagami na jaglanym spodzie
Czas przygotowania: 1 godzina
Ilość porcji: 8
Składniki:
Na spód:
300 g ugotowanej kaszy jaglanej, np. Sante
2 łyżki oleju kokosowego + do wysmarowania formy
1 łyżeczka kurkumy
1⁄2 łyżeczki soli
2 łyżki sezamu
1 łyżka siemienia lnianego
Farsz:
200 g zielonych szparagów
garść świeżego czosnku niedźwiedziego (opcjonalnie szpinaku)
200 ml napoju sojowego, np. Organic Sante z Wapniem
40 g mąki ziemniaczanej
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
1 łyżka drożdży nieaktywnych
1 łyżeczka sezamu
1 łyżeczka płatków migdałowych do posypania
Przygotowanie:
Kaszę mieszamy z przyprawami, sezamem, siemieniem lnianym i olejem kokosowym. Wyrabiamy za pomocą ręki. Formę ceramiczną o średnicy 26 cm smarujemy olejem i wylepiamy jaglaną masą, brzegi wyrównujemy. Podpiekamy 10 minut w 180°C. Odcinamy zdrewniałe końcówki od szparagów. Mieszamy dokładnie napój sojowy z mąką ziemniaczaną, pieprzem cytrynowym, drożdżami nieaktywnymi i solą. Wylewamy na podpieczony spód, układamy szparagi jeden obok drugiego, posypujemy posiekanym czosnkiem niedźwiedzim, sezamem i płatkami migdałów. Pieczemy 25-30 minut w 180°C, aż masa sojowa się zetnie.