W latach 60. XX wieku ludzkość po raz pierwszy odważyła się opuścić granice swojego świata. W cieniu zimnej wojny i rywalizacji dwóch supermocarstw cały świat ekscytował się poznawaniem nieznanego, a każdy dzień przynosił nowe odkrycia i wynalazki, redefiniując naszą obecność we Wszechświecie. To właśnie tym przełomowym momentom w historii poświęcona jest wystawa „We choose to go to the Moon”, która od 7 grudnia 2024 roku będzie dostępna dla zwiedzających w warszawskiej Olszewski Gallery.

We choose to go to the Moon

Ekspozycja obejmuje 18 oryginalnych fotografii NASA z programów Mercury, Gemini i Apollo – przełomowych misji, które nie tylko zrewolucjonizowały ówczesną technologię, ale przede wszystkim poszerzyły granice znanego nam świata. Fotografie te dokumentują kluczowe wydarzenia, takie jak pierwszy odcisk ludzkiej stopy na Księżycu, zapierający dech w piersiach widok Wschodu Ziemi z orbity Księżyca w wigilijny wieczór 1968 roku czy pierwszy amerykański spacer kosmiczny Edwarda White’a.

„To pierwsza wystawa w naszej galerii, która łączy sztukę, naukę i historię eksploracji kosmosu” – mówi Michał Olszewski, założyciel galerii. „Prezentowane oryginalne odbitki NASA są nie tylko świadectwem technicznego i naukowego przełomu tamtych lat, ale także unikalnym dokumentem artystycznym. Dzięki nim możemy doświadczyć emocji i ducha czasów, kiedy oczy całego świata były zwrócone ku gwiazdom”.

We choose to go to the Moon

O wyjątkowości ekspozycji mówi również Maciej Myśliwiec, właściciel Space Agency, agencji PR zajmującej się komunikacją sektora kosmicznego, a równocześnie kurator wystawy: „Fotografie te są świadectwem jednego z najważniejszych etapów w historii ludzkości – początków załogowej eksploracji kosmosu. Ukazują najważniejsze etapy programów Mercury, Gemini i Apollo, a jednocześnie wspaniale ilustrują chronologię naszej drogi na Księżyc. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników kosmosu, ale dla każdego, kto chciałby poczuć atmosferę tamtych lat i zrozumieć, jak wyglądały pierwsze kroki ludzkości w nieznane”.

Wystawa potrwa do 25 stycznia 2025 roku. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.