W tym roku wyjazdy wakacyjne planowało aż 64% Polaków (wg. danych Polskiej Organizacji Turystycznej). Do najpopularniejszych krajowych kierunków wybieranych przez naszych rodaków należą: Bałtyk, polskie góry i Mazury. Wakacje zagranicą to dla nas przede wszystkim wyjazd do krajów, w których dobra pogoda jest wręcz zapewniona: Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Turcji.

wakacje

Spędzanie urlopów w Polsce lub za granicą zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Polacy chętniej wybierają takie kierunki, które odpowiadają im kosztowo (przejazd tam i z powrotem, zakwaterowanie, wydatki na miejscu).

Wydatki na wakacje – bilety lotnicze, rezerwacje i dojazdy

Wydatki związane z planowaniem wakacji z roku na rok są coraz wyższe. Średnio w 2023 r. wydaliśmy na wakacje 3200 zł, czyli o prawie 500 zł więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie mniej za wakacje wydają urlopowicze wybierający wakacje w kraju od tych, którzy decydują się na wakacje zagraniczne. Różnica to nawet 1700 zł za osobę. Wydatki wzrastają, gdy na wakacje wybiera się cała rodzina.

Na szczęście Polacy finansują swoje wakacje z własnych oszczędności, tylko 15% pytanych deklaruje, że planuje zaciągnąć na ten cel pożyczkę. Polacy chętnie korzystają z wyszukiwarek lotów, dzięki czemu mogą zaoszczędzić dodatkowe środki, dokonując rezerwacji w elastycznych terminach.

Zakwaterowanie – hotel czy kemping?

Polacy zdecydowanie nie oszczędzają na wydatkach związanych z zakwaterowaniem, hołdując zasadzie, że lepiej jest wydawać na doświadczenia, zamiast na rzeczy. Z tego powodu są w stanie zapłacić dużo więcej za hotele z czterema lub pięcioma gwiazdkami oraz opcje pełnego wyżywienia all-inclusive. 

Aby ułatwić sobie planowanie wyjazdów, coraz więcej Polaków decyduje się skorzystać z usług biur podróży. Z analiz wynika, że coraz więcej osób przesuwa wydatki z tych konsumpcyjnych na rzecz usług. Świadomy wybór kempingu czy hostelu jako wakacyjnego zakwaterowania zwykle nie wynika z chęci zaoszczędzenia pieniędzy, a doświadczenia nowych przeżyć – noclegu na łonie natury lub poznawania nowych osób z innych kultur.

Rozrywka na miejscu

Za chęcią doświadczeń idą zwiększone wydatki na rozrywkę na miejscu. Polacy lubią odwiedzać lokalne puby, bary, dyskoteki i restauracje, korzystać z parków rozrywki, wycieczek zorganizowanych lub w dedykowanych na to miejscach doświadczyć gier na pieniądze. Rozrywki w miejscu pobytu są niezwykle różnorodne, przez co coś dla siebie znajdą fani aktywnego wypoczynku (żeglarstwo, pływanie, surfing, chodzenie po górach, wspinaczka) oraz miłośnicy leniwego odpoczynku na piaszczystych brzegach, strefach SPA czy spacerując w pięknym otoczeniu przyrody.

Chęć znalezienia dodatkowej rozrywki może także pojawić się podczas wielogodzinnych podróży do miejsca docelowego. Z pomocą przychodzą rozrywki mobilne, w tym automaty i najciekawsze tytuły gier online, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest dostępne połączenie z internetem. Taka rozrywka jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych.

Wakacje – chcemy doświadczać

W tym roku doświadczyliśmy sporego odbicia w krajowej turystyce. Polacy coraz częściej decydują się spędzić wakacje poza domem i nie szczędzą na to pieniędzy. Przede wszystkim chcemy doświadczać, a nie przeznaczać fundusze na niepotrzebne pamiątki lub gadżety. Każdy, kto chce dostarczyć sobie dodatkowej rozrywki podczas długich podróży, może sprawdzić się w grze o atrakcyjny jackpot w kasynie znaleziony przez ekspertów kasyno.club, zanurzyć się w ulubionej lekturze lub nadrobić filmy w serwisach streamingowych. Warto pamiętać o tym, aby odkładać pieniądze na wakacje przez cały rok, a pożyczki na ten cel traktować jako ostateczność.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.