Ładni ludzie mają w życiu łatwiej, ale nie zawsze. Dla młodych kobiet uroda bywa czynnikiem ryzyka w kwestii nadużywania alkoholu.

Tekst: Sylwia Skorstad

fot: Pexels

Współczesne nastolatki mierzą się z innymi problemami niż ich poprzedniczki i poprzednicy. Dorastają w świecie, w którym obecność w mediach społecznościowych jest niemal obowiązkowa, podobnie jak kreowanie wizerunku. Nigdy wcześniej to, jak wyglądamy, nie było aż tak istotne, jak w dobie Instagrama.

Być pięknym to marzenie wielu dziewcząt i chłopców. Okazuje się jednak, że uroda ma swoje ciemne strony.

Po drugiej stronie lustra

Naukowcy z Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii postanowili wspólnie sprawdzić, jak uroda wpływa na tryb życia i wybory podejmowane przez nastolatki. Założyli, że obok korzyści przynosi też zagrożenia. Dane o 30 000 dziewcząt i chłopców pobrali z najbardziej wszechstronnego badania nastolatków, jakie kiedykolwiek zrobiono, czyli amerykańskiego Adolescent to Adult Health. W amerykańskiej bazie danych zapisano cztery rundy wywiadów z każdym partycypantem robione w odstępie kilku lat, w tym również w wieku dorosłym, kiedy to uczestnicy mieli po 24 i 32 lata. Atrakcyjność partycypantów określali ankieterzy na skali od 1 do 5.

Nowa grupa badawcza przeanalizowała, czy wygląd miał jakieś znaczenie w biografii uczestników. Pod lupę wzięli następujące ryzykowne zachowania: upijanie się, palenie papierosów, narkotyzowanie się, uprawianie seksu bez zabezpieczenia i nieplanowane ciąże. Ostatni czynnik ma długofalowe skutki, bo choć nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, to statystycznie zmniejsza szanse na zyskanie dobrej edukacji, a w następstwie tego oczekiwanych dochodów z pracy.

Piękne dziewczyny więcej imprezują

Okazało się, że uroda miała większe znaczenie w grupie dziewcząt niż chłopców. Atrakcyjne młode kobiety są bardziej skłonne do picia, upijania się i imprezowania niż ich mniej atrakcyjne koleżanki. Chłopcy postrzegani jako atrakcyjni też częściej piją i imprezują od mniej popularnych kolegów, ale różnica jest mniej widoczna niż w przypadku dziewcząt.

To, czy imprezowanie i picie przełoży się na niewłaściwe życiowe wybory, zależy od dwóch czynników: poczucia bezpieczeństwa oraz szacunku do samego siebie. Jeśli młoda kobieta uważana w otoczeniu za atrakcyjną jest często zapraszana na imprezy, to zwykle podejmuje tam mniej zachowań ryzykownych, gdy zna własną wartość i czuje się bezpieczna oraz doceniana w środowisku domowym. Jeśli jednak ma problemy w domu, zmaga się z problemami psychicznymi, ma zaniżoną samoocenę, to picie i imprezowanie może wytworzyć u niej nawyki rzutujące znacząco na jej przyszłość.

Uroda nie miała wpływu na branie narkotyków, palenie i zachodzenie w niechciane ciąże. Kluczem do zrozumienia, dlaczego tak się dzieje, jest słowo „fajne”. Atrakcyjne amerykańskie nastolatki czują się „fajne” i chcą robić „fajne” rzeczy. Picie i imprezowanie są fajne, zaś branie narkotyków oraz zachodzenie w niechcianą ciąże nie.

Budować poczucie wartości

Z badania “Beauty, underage drinking, and adolescent risky behaviours” wynika, że żeby uchronić atrakcyjne fizycznie nastolatki przed podejmowaniem ryzykownymi zachowaniami mogącymi rzutować na przyszłość, należy pomoc im budować poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Nie ma znaczenia, czy chodzą na imprezy, czy nie i w jakim wieku mają pierwszy kontakt z alkoholem. Jeśli czują się dobrze we własnej skórze, to nie znajdują się automatycznie w grupie wzmożonego ryzyka popadnięcia w alkoholizm.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.