Odczuwasz intensywny strach przed porzuceniem? Reagujesz impulsywnie i wysoce emocjonalnie w kontaktach z innymi ludźmi? Masz częste i intensywne wahania nastroju? Wszystkie objawy mogą wskazywać na zaburzenie osobowości typu borderline.

Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) to zaburzenie nastroju i interakcji człowieka z innymi osobami. Jest to najczęściej rozpoznawane zaburzenie osobowości. Osoba z takim rozpoznaniem będzie się znacznie różnić od przeciętnego człowieka pod względem tego, jak myśli, postrzega, odczuwa lub odnosi się do innych. Najczęstszym rozpoznaniem choroby jest chroniczne uczucie pustki, samotności, żalu lub gniewu. Leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym może obejmować leki i psychoterapię. W niektórych przypadkach obie te formy leczenia działają dobrze razem.

Czym jest test osobowości borderline?

Należy pamiętać, że test osobowości borderline nie zastąpi wizyty u psychoterapeuty. Może natomiast pokierować do podjęcia terapii indywidualnej osobę podejrzewającą u siebie to zaburzone i zauważającą zniekształcone wzorce myślenia.

Aby wykonać test osobowości borderline, odpowiedz sobie na następujące pytania:

• Czy odczuwasz silny strach przed porzuceniem lub ataki paniki w sytuacjach stresowych?

• Twoje związki są niestabilne?

• Czy często martwisz się o to, co myślą o tobie inni, lub oczekujesz, że ich postawa wobec ciebie jest z góry ukierunkowana negatywnie?

• Twój poziom gniewu może szybko stać się nieproporcjonalny do sytuacji?

• Odczuwasz nieodpartą chęć do samookaleczeń?

• Miewasz myśli samobójcze?

Jeśli na większość z nich odpowiedź jest pozytywna, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Warto uzyskać profesjonalną opinię, aby ustalić, czy możesz skorzystać z leczenia, aby poprawić swoją jakość życia.

Czy test osobowości borderline pomoże w psychoterapii?

Zaburzenia osobowości typu borderline leczy się głównie za pomocą psychoterapii, ale można dodać leki, które pomogą ustabilizować stan pacjenta. Lekarz może również zalecić hospitalizację, jeśli twoje bezpieczeństwo jest zagrożone. Leczenie może pomóc w nauce umiejętności radzenia sobie z chorobą. Dzięki niemu możesz poczuć się lepiej i żyć bardziej stabilnym, satysfakcjonującym życiem. Psychoterapia – zwana także terapią rozmową – jest podstawowym podejściem do leczenia zaburzeń osobowości typu borderline.

Pamiętaj, że jeśli problemy w życiu uniemożliwiają ci dobre funkcjonowanie lub samopoczucie, profesjonalna pomoc może mieć duże znaczenie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.