Już jutro, 18 marca świętujemy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji warto zrobić coś dobrego dla planety, a przy okazji także dla siebie! Rozejrzyj się dookoła, na pewno znajdziesz w swoim domu coś, czemu możesz nadać drugie życie. 

Podstawą świadomego recyklingu jest segregacja odpadów. Jednak zanim czyste plastikowe opakowanie wrzucisz do żółtego kosza na plastik i metale, zastanów się, czy nie możesz go jeszcze wykorzystać. Przekonaj się, że pudełeczko, na przykład po  ulubionym serku wcale nie jest odpadem, a dodatkiem, który przyda się na balkonie. Oto trzy sposoby na recykling dla tych, którzy lubią prace ogrodowo-balkonowe. 

  1. Kiełkownica

Nie ma pysznych jajek na Święta Wielkanocne bez świeżych kiełków. Najlepsze wyhodujesz na swoim balkonie lub we własnej kuchni. Nie musisz kupować specjalnego naczynia, by zapewnić nasionom optymalne warunki do wzrastania. Wystarczy, że wykorzystasz opakowanie po serku i  przygotujesz własną kiełkownicę!

Instrukcja: Dno umytego opakowania wyłóż ręcznikiem papierowym i nalej odrobinę wody. Następnie wyłóż na niego nasiona, a potem czekaj na kiełki znakomite do wiosennych kanapek.

  1. Balkonowe i ogrodowe rozsady

Marzec to już najwyższy czas na dokonanie domowych rozsadów. O tej porze warto przygotowywać balkon na wiosenny sezon, by potem móc cieszyć się roślinami.

Instrukcja: Umyte pojemniki po serku wypełnij ziemią. Zasadź nasiona swoich ulubionych warzyw (np. pomidorki koktajlowe, rzodkiewki) i ziół (np. bazylia, mięta). Teraz potrzebujesz tylko wody, czasu i słońca, by rośliny wyrosły. Nie ma lepszych dodatków niż te z własnej uprawy. Gdy warzywa i zioła wzrosną, możesz przesadzić je do większych doniczek na balkonie lub w ogrodzie.

  1. Wiszące ogrody ziołowe

Szukasz sposobu na prostą i praktyczną dekorację kuchni lub balkonu? Efektownym rozwiązaniem są powieszone doniczki z ziołami. 

Instrukcja: Pomaluj czyste opakowania po serkach, dobierz kolory farb według własnego uznania. Ciekawie wyglądają mini-doniczki w różnych barwach. To naprawdę proste!

Światowy Dzień Recyklingu to doskonały moment, żeby użyć wyobraźni. Z plastikowych opakowań mogą powstać oryginalne pudełeczka na drobiazgi, pojemniki na przyprawy, poidełka z wodą czy karmniki na ziarna. Dawanie drugiego życia przedmiotom może być doskonałą zabawą dla całej rodziny.

Więcej inspiracji znajdziesz na www.laciatyija.pl.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.