Street art w Polsce

Zapraszamy na wakacyjną wycieczkę szlakiem murali, by poznać street art w Polsce.

Tekst: Joanna Zaguła

W Łodzi zobaczycie prace artysty znanego jako M-City. Mają bardzo miejski, industrialny charakter. Wybierzcie się na ul. Legionów 19 oraz Tuwima 16. Przy Uniwersyteckiej 3 znajdziecie pracę „Balon”, a przy ulicy Nawrot 82 „Madamme Chicken”, a przy Kościuszki 27 „Bang!” – wszystkie autorstwa Etam Cru we współpracy z wenezuelskim artystą SatOne.

W Warszawie jedźcie na Pragę. Tam polecamy prace ze Strzeleckiej 26 i z Bliskiej 23. Zjeżdżając w dół Dolną, natkniecie się pokonanego centaura namalowanego przez Pixel Pancho. A przy Placu Trzech Krzyżu, w bocznej uliczce odchodzącej w stronę Powiśla zobaczycie twarz „Złego” z powieści Tyrmanda. To praca Adama Walasa z duetu XOLOR.

W Poznaniu warto dostać się na zamknięte podwórko przy Zielonej. Tam czeka na was „Pomarańczarka” znana też jako „Żydówka z pomarańczami” Gierymskiego i obraz „Śmierć” Malczewskiego. Oba odwzorowane na murach. Na ulicy Piątkowskiej znajdziecie podobiznę znanego małżeństwa poznańskich kinomanów, państwa Kalinowskich. Sama pamiętam ich z festiwali filmowych.

We Wrocławiu idźcie do ZOO i przy okazji zwróćcie uwagę na zwierzęta namalowane na jego murze. To praca Jerzego Wołoszynowicza z lat 70., niedawno odnowiona. Chcecie jeszcze więcej zwierząt? Proszę bardzo! Zapraszamy do kliniki weterynaryjnej przy Ślężnej 136, która udekorowała swoje ściany obrazami zwierząt domowych. A na wieczór – zaułek artystów przy Ruskiej 46, gdzie zebrano kolację neonów.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.