Zapraszamy na wakacyjną wycieczkę szlakiem murali, by poznać street art w Polsce.

Tekst: Joanna Zaguła

W Łodzi zobaczycie prace artysty znanego jako M-City. Mają bardzo miejski, industrialny charakter. Wybierzcie się na ul. Legionów 19 oraz Tuwima 16. Przy Uniwersyteckiej 3 znajdziecie pracę „Balon”, a przy ulicy Nawrot 82 „Madamme Chicken”, a przy Kościuszki 27 „Bang!” – wszystkie autorstwa Etam Cru we współpracy z wenezuelskim artystą SatOne.

W Warszawie jedźcie na Pragę. Tam polecamy prace ze Strzeleckiej 26 i z Bliskiej 23. Zjeżdżając w dół Dolną, natkniecie się pokonanego centaura namalowanego przez Pixel Pancho. A przy Placu Trzech Krzyżu, w bocznej uliczce odchodzącej w stronę Powiśla zobaczycie twarz „Złego” z powieści Tyrmanda. To praca Adama Walasa z duetu XOLOR.

W Poznaniu warto dostać się na zamknięte podwórko przy Zielonej. Tam czeka na was „Pomarańczarka” znana też jako „Żydówka z pomarańczami” Gierymskiego i obraz „Śmierć” Malczewskiego. Oba odwzorowane na murach. Na ulicy Piątkowskiej znajdziecie podobiznę znanego małżeństwa poznańskich kinomanów, państwa Kalinowskich. Sama pamiętam ich z festiwali filmowych.

We Wrocławiu idźcie do ZOO i przy okazji zwróćcie uwagę na zwierzęta namalowane na jego murze. To praca Jerzego Wołoszynowicza z lat 70., niedawno odnowiona. Chcecie jeszcze więcej zwierząt? Proszę bardzo! Zapraszamy do kliniki weterynaryjnej przy Ślężnej 136, która udekorowała swoje ściany obrazami zwierząt domowych. A na wieczór – zaułek artystów przy Ruskiej 46, gdzie zebrano kolację neonów.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.