Fantazje oraz sny erotyczne o osobach nielubianych miewa jedna trzecia z nas. Ich podłoże bywa bardzo skomplikowane.

Tekst: Sylwia Skorstad

 

Fantazjowanie o seksie z kimś, kogo nie lubimy, czy to we śnie, czy na jawie, jest niepokojące. Jak można uprawiać seks z kimś, kogo darzy się niechęcią? Coś takiego rodzi zamieszanie w głowie, dlatego wolimy o tym nie myśleć, a już na pewno nie dzielić się takimi fantazjami z nikim poza najbardziej zaufaną przyjaciółką albo ewentualnie terapeutą.

Nie znoszę, ale…

Tymczasem z reprezentatywnego badania przeprowadzonego na potrzeby wydanej w USA książki „Tell Me What You Want” wynika, że sny erotyczne i fantazje o osobach nielubianych są udziałem blisko jednej trzeciej z nas. 31% dorosłych przyznaje się do fantazjowania o kimś, kogo nienawidzą, a 3% mówi, że robi to regularnie. W tej kwestii istnieją duże różnice w zależności od płci oraz orientacji seksualnej. O seksie z ludźmi nielubianymi najczęściej fantazjują mężczyźni oraz osoby o orientacji nieheteroseksualnej.

Autor badania zestawił ten typ fantazjowania z innymi czynnikami i odkrył kilka prawidłowości. Fantazja jest najczęstsza u osób, które:

  1. Mają problemy z emocjonalną bliskością. Generalnie ich erotyczne marzenia zawierają niewiele elementów emocjonalnych i pojawia się w nich więcej postaci od przeciętnej. Do fantazji włączają szeroki wachlarz osób, w tym nielubianych przez siebie.
  2. Znajdują przyjemność w łamaniu tabu. Wiele z ich fantazji erotycznych opiera się na schemacie wychodzenia poza normy społeczne.
  3. Mają bujną wyobraźnię. Generalnie wyobrażają sobie dużo więcej na temat wszystkiego i wszystkich.
  4. Mniej od przeciętnej interesują się tym, jak czują się inni ludzie, mają niski poziom empatii.
  5. Częściej od innych włączają do fantazji seksualnych elementy sadystyczne.
  6. Częściej od innych włączają do fantazji seksualnych elementy masochistyczne, mają niskie poczucie własnej wartości i w marzeniach natury erotycznej wymierzają sobie kary.

Nienawiść niejedno ma imię

Problem komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przyjrzymy się prawdziwej naturze uczucia nienawiści. Kiedy mówimy, że kogoś nie cierpimy, może za tym stać wiele powodów, w tym oczywiste, czyli ktoś zachowuje się wobec nas niemiło i nie fair. Antypatią zdarza nam się jednak darzyć również te osoby, wobec których to my jesteśmy nie fair, bo na przykład budzą w nas niepokój, używamy wobec nich stereotypowego myślenia albo zrobiliśmy im przykrość i zracjonalizowaliśmy sobie swoje zachowanie.

Uczucie, które nazywamy nienawiścią, zawsze jest skomplikowane, bo rzadko nie znosimy osobiście znanych sobie osób, na których nam w ogóle nie zależy. Za nienawiścią może się kryć rozczarowanie, tęsknota, niespełnione oczekiwania czy poczucie krzywdy. Fantazje erotyczne to teatr umysłu, w jakim można odegrać każdy typ przedstawienia i chwilowo dać upust emocjom.

Przystojny nie znaczy sympatyczny

Co to zatem oznacza, że śnisz bądź fantazjujesz na jawie o seksie z kimś, kogo darzysz antypatią? Rzadko jest to przypadek. Trzeba pamiętać, że w snach osoba, którą widzimy, może symbolizować kogoś innego, wobec kogo emocje są mniej akceptowalne i uświadomione. W fantazjach na jawie mamy większą kontrolę świadomości i snując je wybieramy obiekt celowo.

Obecność kogoś antypatycznego w erotycznych fantazjach może mieć różne podłoże. Zamiast się nią niepokoić, lepiej się jest jej przyjrzeć. Może podpowiedzieć nową myśl, a ty możesz za nią podążyć lub nie. Czasami chodzi po prostu o to, że osoby mało sympatyczne bywają atrakcyjnie fizycznie, co budzi dysonans, ale nie jest niczym niezwykłym.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.