Skóra wrażliwa charakteryzuje się skłonnością do podrażnień, zaczerwienienia, przesuszenia, a nawet alergii. Jeśli dokładnie tak opisałabyś swoją cerę, przypomnij sobie, jak o nią dbać.
Tekst: Antonina Majewska
Skóra wrażliwa to taka, która ze względu na nieprawidłowości w strukturze górnych warstw przepuszcza do wnętrza skóry właściwej substancje z otoczenia, co powoduje jej stany zapalne. Objawia się to wysuszaniem, złuszczaniem i zaczerwienieniem, powstawaniem małych pęknięć lub zmian zapalnych. W przypadku wrażliwości często mamy też wrażenie uczucia ściągnięcia, napięcia, a nawet swędzenia.
Geny i czynniki zewnętrzne
Choć część wrażliwości twojej skóry zapisana jest w genach, to skłonność do niej zwiększają czynniki zewnętrzne. Skóra, którą cały czas poddajemy działaniu czynników drażniących, w pewnym momencie przestaje się skutecznie przed nimi bronić. Po prostu nie jest już w stanie stymulować odnowy komórkowej i zwalczać mikro zapaleń. I właśnie ten proces objawia się nadwrażliwością cery.
Lista wrogów wrażliwej skóry
Skórze wrażliwej szkodzą przede wszystkim zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza (w tym dym papierosowy), pokarmu (konserwanty, pestycydy) i napojów. Nie służy jej również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, bo narusza naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry i skutkuje jej przesuszeniem. Dużym zagrożeniem jest też promieniowanie UVA. Dociera ono do warstwy podstawnej skóry zawierającej komórki macierzyste i znacznie je osłabia, przyspieszając procesy fotostarzenia. Na uwrażliwianie skóry może wpływać też skład niektórych kosmetyków. Środki zapachowe i konserwanty, głównie parabeny nie dość, że podrażniają, to jeszcze często alergizują skórę.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Skup się na dwóch sprawach – odbudowaniu płaszcza ochronnego skóry, co pozwoli zabezpieczyć ją przed czynnikami drażniącymi oraz zlikwidowaniu przewlekłego stanu zapalnego skóry. W tym celu wybieraj kosmetyki, które zawierają lipidy, ceramidy, NNKT (Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Warto stosować antyoksydanty (witaminy C, E, polifenole, kwas ferulowy – pamiętaj tylko, że duże stężenia mogą podrażniać) oraz substancje działające przeciwzapalnie. Dobrze jest też mieć w pogotowiu wodę termalną – jako składnik kosmetyków lub w spray’u. Zawarte w niej oligoelementy i sole mineralne złagodzą podrażnienia i stany zapalne.
Działaj!
Bądź mądra przed szkodą i zacznij minimalizować działanie tych czynników, które szkodzą twojej cerze. Staraj się nie przegrzewać pomieszczeń, w których przebywasz, dbaj o zachowanie w nich odpowiedniej wilgotności, zawsze stosuj kremy z wysokim filtrem. Nie eksperymentuj zbyt często z kosmetykami, a decydując się na nowe, wybieraj produkty dla skóry wrażliwej. Zapomnij o gruboziarnistych pilingach, nie narażaj skóry na gwałtowne zmiany temperatur (unikaj mycia w gorącej lub zimnej wodzie), w zimne dni pamiętaj o kremach ochronnych. Unikaj ostrych przypraw, alkoholu i zadymionych pomieszczeń. Uff, czego się nie robi dla urody…
Postaw na dermokosmetyki
Skóra wrażliwa musi być odpowiednio pielęgnowana. Jak? Najlepiej dermokosmetykami, czyli preparatami stojącymi na pograniczu kosmetyku i leku. Ich podstawowym zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu, a nie dopasowanie się do wieku biologicznego skóry. Dermokosmetyki tym różnią się od zwykłych preparatów że mają większe stężenia odpowiednich składników aktywnych, pielęgnują, ale też działają leczniczo, pomagając w wielu schorzeniach, ryzyko alergii w ich przypadku jest ograniczone do minimum, są testowane metodą in vitro i in vivo pod nadzorem dermatologicznym, a ich skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone jest licznymi badaniami. Sprzedaż dermokosmetyków rośnie z roku na rok. Okazuje się, że kobiety coraz częściej mają problemy z cerą, ale – co ważne – nie przechodzą nad nimi obojętnie. Dołączysz do ich grona?