Skóra wrażliwa charakteryzuje się skłonnością do podrażnień, zaczerwienienia, przesuszenia, a nawet alergii. Jeśli dokładnie tak opisałabyś swoją cerę, przypomnij sobie, jak o nią dbać. 

Tekst: Antonina Majewska

skóra wrażliwa

 

Skóra wrażliwa to taka, która ze względu na nieprawidłowości w strukturze górnych warstw przepuszcza do wnętrza skóry właściwej substancje z otoczenia, co powoduje jej stany zapalne. Objawia się to wysuszaniem, złuszczaniem i zaczerwienieniem, powstawaniem małych pęknięć lub zmian zapalnych. W przypadku wrażliwości często mamy też wrażenie uczucia ściągnięcia, napięcia, a nawet swędzenia.

Geny i czynniki zewnętrzne 

Choć część wrażliwości twojej skóry zapisana jest w genach, to skłonność do niej zwiększają czynniki zewnętrzne. Skóra, którą cały czas poddajemy działaniu czynników drażniących, w pewnym momencie przestaje się skutecznie przed nimi bronić. Po prostu nie jest już w stanie stymulować odnowy komórkowej i zwalczać mikro zapaleń. I właśnie ten proces objawia się nadwrażliwością cery.

Lista wrogów wrażliwej skóry

Skórze wrażliwej szkodzą przede wszystkim zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza (w tym dym papierosowy), pokarmu (konserwanty, pestycydy) i napojów. Nie służy jej również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, bo narusza naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry i skutkuje jej przesuszeniem. Dużym zagrożeniem jest też promieniowanie UVA. Dociera ono do warstwy podstawnej skóry zawierającej komórki macierzyste i znacznie je osłabia, przyspieszając procesy fotostarzenia. Na uwrażliwianie skóry może wpływać też skład niektórych kosmetyków. Środki zapachowe i konserwanty, głównie parabeny nie dość, że podrażniają, to jeszcze często alergizują skórę.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Skup się na dwóch sprawach – odbudowaniu płaszcza ochronnego skóry, co pozwoli zabezpieczyć ją przed czynnikami drażniącymi oraz zlikwidowaniu przewlekłego stanu zapalnego skóry. W tym celu wybieraj kosmetyki, które zawierają lipidy, ceramidy, NNKT (Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Warto stosować antyoksydanty (witaminy C, E, polifenole, kwas ferulowy – pamiętaj tylko, że duże stężenia mogą podrażniać) oraz substancje działające przeciwzapalnie. Dobrze jest też mieć w pogotowiu wodę termalną – jako składnik kosmetyków lub w spray’u. Zawarte w niej oligoelementy i sole mineralne złagodzą podrażnienia i stany zapalne.

Działaj!

Bądź mądra przed szkodą i zacznij minimalizować działanie tych czynników, które szkodzą twojej cerze. Staraj się nie przegrzewać pomieszczeń, w których przebywasz, dbaj o zachowanie w nich odpowiedniej wilgotności, zawsze stosuj kremy z wysokim filtrem. Nie eksperymentuj zbyt często z kosmetykami, a decydując się na nowe, wybieraj produkty dla skóry wrażliwej. Zapomnij o gruboziarnistych pilingach, nie narażaj skóry na gwałtowne zmiany temperatur (unikaj mycia w gorącej lub zimnej wodzie), w zimne dni pamiętaj o kremach ochronnych. Unikaj ostrych przypraw, alkoholu i zadymionych pomieszczeń. Uff, czego się nie robi dla urody…

Postaw na dermokosmetyki

Skóra wrażliwa musi być odpowiednio pielęgnowana. Jak? Najlepiej dermokosmetykami, czyli preparatami stojącymi na pograniczu kosmetyku i leku. Ich podstawowym zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu, a nie dopasowanie się do wieku biologicznego skóry. Dermokosmetyki tym różnią się od zwykłych preparatów że mają większe stężenia odpowiednich składników aktywnych, pielęgnują, ale też działają leczniczo, pomagając w wielu schorzeniach, ryzyko alergii w ich przypadku jest ograniczone do minimum, są testowane metodą in vitro i in vivo pod nadzorem dermatologicznym, a ich skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone jest licznymi badaniami. Sprzedaż dermokosmetyków rośnie z roku na rok. Okazuje się, że kobiety coraz częściej mają problemy z cerą, ale – co ważne – nie przechodzą nad nimi obojętnie. Dołączysz do ich grona?

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.