Zielone albo białe, cieniutkie, kędzierzawe albo grubsze i mięsiste. Wspaniale smakują z jajkami, lubią towarzystwo serów, dobrej szynki albo boczku, czy wędzonego łososia. Są świetne z pomidorami, masłem, oliwą, ziołami, winem, sokiem z cytryny, truskawkami… Głodni? Czas na szparagi!

Tekst: Antonina Majewska

Sezon na szparagi trwa krótko – tylko kilka majowych tygodni i właśnie się rozkręca. Szparagi są teraz relatywnie tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim zdrowe, pyszne i można je przyrządzić na różne sposoby w szybki sposób. Ugotować na parze, smażyć, grillować, upiec, zrobić z nich zupę, sałatkę, dodać do tarty, podać z makaronem, risotto, goframi na słono, ba… co lepsi w kuchni robią z białych szparagów nawet lody. Tych zielonych się nie obiera, jedynie myje dokładnie i odłamuje twarde końce (same pękają tam, gdzie trzeba), te białe warto oczyścić i obrać ze skórki za pomocą obieraczki do warzyw. Najlepiej kupować szparagi jędrne i sprężyste, przechowywać je w lodówce, albo tuż przed podaniem w misce z lodem, a potem zajadać się nimi do woli. Szparagi są pożywne i zdrowe. Zawierają dużo składników mineralnych i witamin, w tym cenny kwas foliowy, wspomagają pracę nerek (są moczopędne)i wątroby.

Szparagi na śniadanie

Szparagi można właściwie jeść od rana do wieczora, jeśli ktoś lubi. Zacznijmy od śniadania. Zielone szparagi świetnie smakują smażone albo grillowane z jajkiem sadzonym, a jeszcze lepiej owinięte boczkiem lub szynką parmeńską, upieczone szybko i podane z jajkami na miękko i grubo mieloną solą. Wystarczy łodyżkę szparaga zanurzyć w żółtku i już można zajadać. Do tego kromka chleba z masłem i mamy śniadanie mistrzów. A propos kromki – co powiecie na śniadaniowy bajgiel z łososiem i serkiem, przykryty grillowanymi szparagami i posypany koperkiem? Smakosze polecają też wędzonego łososia podanego na chałce (przepis znajdziecie na przykład na https://kukbuk.pl/przepisy/chalka-ze-szparagami-lososiem-i-sosem-holenderskim/) z sosem holenderskim i sokiem z cytryny. Chcecie coś lżejszego? Możecie przyrządzić sobie młode, cienkie zielone szparagi na parze (wystarczy trzymać je 6 minut na durszlaku pod przykryciem nad parującym garnkiem), a potem zjeść polane dobrą oliwą, posypane ziołami, solą, pieprzem i sokiem z cytryny albo domowej roboty sosem winegret.

Na smażonych na maśle łodyżkach szparagów można zrobić jajecznicę, dodać pędy do omletu, położyć szparagi na wytrawnych gofrach i posypać parmezanem albo – zrobić lekką sałatkę z grillowanych szparagów i truskawek, z dodatkiem sera (wspaniale smakuje słony cypryjski halloumi). Tak sałatka sprawdzi się też w wersji obiadowej.

Szparagi na obiad lub kolację

Zacznijmy od klasyki, czyli zupy szparagowej z zielonych albo białych szparagów. Kroi się szparagi (te białe trzeba obrać) na małe kawałki, podsmaża z szalotką, selerem naciowym, porem i czosnkiem na maśle z dodatkiem oliwy, aż będą miękkie, zalewa dobrym bulionem (może być warzywny) i gotuje przez 20 minut. Potem blenduje, doprawia solą, pieprzem, papryką i odrobią soku z cytryny i podaje z dobrym pieczywem, chipsem ze smażonej szynki parmeńskiej albo boczku, jajkiem w koszulce albo posypaną prażonymi ziarnami i parmezanem. Lekka, pożywna i prosta w sam raz na mały głód w środku dnia. Jeśli lubicie prostotę, zróbcie na obiad szparagi z młodymi ziemniakami z koperkiem i jajkiem sadzonym w towarzystwie małosolnego ogórka. Niby nic wielkiego, ale smakuje wybornie.

Macie ochotę na danie bardziej wykwintne? Przygotujcie grillowane szparagi i podajcie je z pieczoną białą rybą (pstrąg albo halibut) z dodatkiem soli morskiej i świeżych ziół w towarzystwie liści sałaty. Zależy wam na czasie? Zróbcie szybki makaron ze szparagami i pistacjami albo prażonymi płatkami migdałowymi, z masłem, winem, parmezanem i sokiem z cytryny. Mając pod ręką świeże szparagami i dobry ser, nie trzeba wiele, by zrobić doskonały posiłek. Dość szybko robi się też szparagowe risotto (tylko trzeba wcześniej kupić odpowiedni ryż, np. arborio) i mieć dobry bulion warzywny. Do tego szalotka, czosnek, zielony groszek albo pieczarki, sok z cytryny, masło, parmezan, szklanka białego wina i zaczynamy zabawę w podlewanie, mieszanie, wchłanianie i tak do skutku – aż ryż będzie miękki, a risotto kremowo-lejące. Efekt? Wart 20 minut stania nad garnkiem. Trochę dłużej zajmie wam zrobienie tarty ze szparagami i ricottą na kruchym cieście (takie ciasto musi się chłodzić przynajmniej 30 minut w lodówce), ale możecie też użyć gotowego ciasta francuskiego albo filo. Będzie szybciej. Takie wiosenne tarty świetnie smakują na kolację podane z pomidorami liśćmi sałaty.

Moglibyśmy oczywiście wymieniać kolejne propozycje podania szparagów, ale zamiast tego proponujemy – zróbcie je tak, jak lubicie. Zajmie to tylko chwilę. Ich rozpustny smak i tak pozostanie z wami na dłużej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.