Chłodno, coraz chłodniej… W ruch znowu idą czapki, szaliki i wełniane swetry, a w menu pojawia się cynamon, imbir, papryczka chili. I dobrze, bo przyprawy w połączeniu z produktami zbożowymi dodają energii od środka. Rozgrzewająca kasza na śniadanie? To jest to! 

 

Za właściwości rozgrzewające w posiłkach odpowiadają przede wszystkim przyprawy. Imbir, cynamon, kurkuma, chili, czosnek, goździki czy gałka muszkatołowa za sprawą takich związków jak choćby kwarcestyna, gingerol czy kapsaicyna przyspieszają krążenie, sprawiając, że robi nam się szybko ciepło, a nawet gorąco.

Z dodatkiem produktów zbożowych

Wraz z jesienią przychodzi przesilenie. Chłodne wieczory i mało słońca sprawiają, że wykazujemy dużo mniej witalności i potrzebujemy wartościowych źródeł energii, by chciało nam się więcej. Przykład? Produkty zbożowe, które stanowią źródło energii w postaci wartościowych węglowodanów. Produkty zbożowe, takie jak kasze czy płatki owsiane, nie mają bezpośrednio rozgrzewających właściwości, jednak za sprawą błonnika pokarmowego, jedząc je, jesteśmy syci na dłużej. 

Jak łączyć smaki?

Produkty zbożowe są uniwersalne, dlatego pasuje do nich wiele przypraw. Do przygotowania rozgrzewającego dania z kaszą gryczaną czy jaglaną warto dodać imbir, cynamon czy gałkę muszkatołową, które podkreślą smak, wybijając jednocześnie ostrzejszą nutę samych przypraw. Kasze jęczmienne również świetnie sprawdzą się z tymi przyprawami, choć warto też wypróbować połączenie z kurkumą czy czosnkiem. Papryczka chilli czy pieprz cayenne nadadzą się do kompozycji zbożowych w bardziej egzotycznym wydaniu, np. do potraw meksykańskich.

Kasza jaglana z jabłkiem i cynamonem

Dla większości z nas jest to smak dzieciństwa, który przypomina beztroskie jesienne poranki i wieczory. Jabłko, cynamon, mleko, miód i kasza to świetny zestaw śniadaniowy. Syci, rozgrzewa i dostarcza potrzebnych składników odżywczych. Spróbujecie? 

Składniki na 2 porcje:

  • ½ szklanki kaszy jaglanej
  • 1 szklanka mleka
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżeczka miodu
  • 2 średniej wielkości jabłka
  • 1 łyżeczka cynamonu

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną wsyp do garnka, zalej mlekiem i gotuj przez około 15 minut. W tym czasie na rozgrzanej patelni rozpuść masło z miodem. Jabłka obierz i pokrój na mniejsze kawałki, następnie duś na patelni przez kilka minut, aż owoce będą miękkie. Połącz kaszę z jabłkami i posyp danie cynamonem. Wszytko dokładnie wymieszaj. 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.