Polki z przerwą w zawodowym życiorysie i Ukrainki, które znalazły się w Polsce w związku z wojną, potrzebują wsparcia w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj, działającej od ponad 12 lat na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, po raz drugi z sukcesem pomagał im w tym wyzwaniu.
„Po wybuchu wojny w Ukrainie, w 2022 r. i imigracji rzeszy uchodźczyń do naszego kraju, jako Fundacja mająca wieloletnie doświadczenie we wspieraniu Polek w powrocie do pracy zawodowej po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci, zauważyłyśmy, jak bardzo podobnego wsparcia potrzebują Ukrainki. Znalazły się one bowiem w obcym kraju, często bez znajomości języka i realiów rynku, a jednocześnie z palącą potrzebą finansowego zadbania o rodzinę. Wiele z nich miało świetne wykształcenie i kompetencje, jednak w obliczu tak dojmującej zmiany, nie potrafiły z nich korzystać – jakby przekroczenie granicy w magiczny sposób wymazywało kompetencje. Nie mogłyśmy zgodzić się na taki stan rzeczy, dlatego w tym samym roku we współpracy z CITI Foundation i Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga, stworzyłyśmy projekt #Welcome. Był on skierowany głównie do Ukrainek, ale też Polek oraz kobiet innych narodowości. Wówczas, w I edycji – w ramach 5 grup zrekrutowanych w 4 miastach – wzięło udział ponad 350 kobiet. Program okazał się strzałem w dziesiątkę. Mimo że pierwszy #Welcome zakończył się w kwietniu 2023 r. wiedziałyśmy, że to nie może być koniec, że wiele kobiet nadal potrzebuje wsparcia i w związku z tym trzeba stworzyć kolejną edycję. Tak też się stało” – relacjonuje Agnieszka Kałużna, project managerka z Fundacji Mamo Pracuj.
Tetiana Pidipryhora przyjechała do Polski z dwójką dzieci tuż po wybuchu wojny. Próbując odnaleźć się na polskim rynku pracy, na ogłoszenie naboru do I edycji #Welcome trafiła przez przypadek. W II edycji już sama wspierała rozwój zawodowy nowych uczestniczek. „Udział w projekcie dodał mi odwagi w szukaniu pracy. Miałam wiele obaw, w tym m. in. dotyczącą braku znajomości języka. Atmosfera w projekcie, praca z coachami i ekspertami oraz wsparcie ze strony prowadzących, dodały mi pewności siebie, zmieniły przekonania i pokazały, że powinnam próbować. Poza tym kursy i kolejne zadania, jakie dawali nam szkoleniowcy, zmuszały do rozwoju oraz nabywania konkretnych kompetencji i umiejętności, niezbędnych w procesie rekrutacji. To było jak odkrycie drzwi do innego wymiaru samoświadomości i rozwoju zawodowego. W Ukrainie byłam nauczycielką fotografii. Obecnie w Polsce pracuję jako fotografka oraz asystentka międzykulturowa w szkole. Projekt dał mi coś jeszcze – pozwolił zintegrować i zbudować silną relację z innymi uczestniczkami oraz z samą Fundacją Mamo Pracuj – do tego stopnia, że zostałam zaangażowana do II edycji #Welcome, podczas której miałam przyjemność pracować jako fotografka na wydarzeniach projektowych oraz robić uczestniczkom zdjęcia portretowe do CV i na profil Linked In.”
Krystyna Skrytska, koordynatorka operacyjna programu #Welcome II, podsumowuje drugą edycję projektu: „W tej odsłonie Welcome, miałyśmy przyjemność wesprzeć 308 uczestniczek. Realizowałyśmy dwie ścieżki wsparcia: dla kobiet poszukujących pracy na etat (3 edycje) oraz chcących założyć i prowadzić w Polsce własną firmę (2 edycje). Program dział się niemal równolegle w 3 miastach: Krakowie, Warszawie i Olsztynie. Przeprowadziłyśmy łącznie 22 webinary, uczestniczki odbyły 14,5 tysiąca godzin lekcji języka angielskiego i polskiego oraz wykonały ponad 300 testów Gallupa.”
Jak program wyglądał od środka?
„W ramach projektu, który zakończył się w maju tego roku, każda z grup przeszła rozbudowany 4,5-miesięczny program, który otwierało motywacyjno-integracyjne spotkanie stacjonarne nt. poszukiwania i powrotu do pracy po przerwie oraz przygotowania do zmiany branży. W kolejnych tygodniach uczestniczki odbyły minimum 3 spotkania online (w edycjach biznesowych – 4), uczące je posługiwania się narzędziami takimi jak CV, czy profil na LinkedIn, a także budowania marki osobistej oraz skutecznego przechodzenia przez rozmowę rekrutacyjną, a w edycjach biznesowych dodatkowo tworzenia biznesplanu, podstaw prawnych i księgowych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Elementem nowym w II edycji była realizacja kursu nie tylko języka angielskiego, ale też polskiego – każda z dziewczyn mogła wybrać, w którym wariancie chce uczestniczyć. W #Welcome I zaobserwowałyśmy też, że kobiety nie mają świadomości swoich mocnych stron, dlatego dużą nowością w II edycji programu było umożliwienie uczestniczkom realizacji testu Gallupa (TOP5) wraz z jego omówieniem oraz warsztatem grupowym z ekspertką” – opowiada Krystyna Skrytska.
Test Gallupa jest narzędziem służącym do oceny naturalnych predyspozycji i potencjału w 34 obszarach. Gdy je zidentyfikujemy oraz zainwestujemy w to trochę pracy, talenty mają szansę rozwinąć się i stać się silnym zasobem każdej osoby.
„Ze względu na moją długą, bo aż 7-letnią przerwę w życiu zawodowym utknęłam na etapie poszukiwania pracy. Projekt #Welcome dał mi dużo wiedzy, inspiracji i natchnienia oraz niezastąpioną grupę wsparcia. Wynik testu Gallupa okazał się dla mnie niezwykle ciekawy i zamierzam z niego korzystać. Spotkania i grupa na Facebooku, moderowana przez ekspertkę Mamo Pracuj stworzyły przestrzeń między nami do wymiany doświadczeń i pomagania sobie, co jest bardzo cenne” – mówi Natalia Marcela uczestniczka II edycji.
Tetiana Pidipryhora podkreśla, że z wielką radością wzięła udział w #Welcome II – w nieco innym charakterze, także z powodu chęci własnego dalszego rozwoju. „Pierwszy projekt był dla mnie niezwykle pomocny, wręcz odkrywczy. Mimo że mam pracę, był szansą na jeszcze lepsze poznanie siebie, wzmacnianie umiejętności i poznawanie nowych, wspaniałych osób. Jeśli byłaby taka możliwość, wzięłabym udział także w III części, do czego namawiam również wszystkie inne kobiety, potrzebujące czegoś więcej niż doradztwo zawodowe.”
Udział w programie dzięki współfinansowaniu przez CITI Foundation i Fundację Citi Handlowy im. L. Kronenberga był całkowicie darmowy. Jego sukcesem jest realne wsparcie kobiet, polegające na równoległym mocnym działaniu w kilku obszarach. Zarówno w zakresie kompetencji twardych, wiedzowych, niezbędnych w efektywnym poszukiwaniu stabilnej pracy, jak i tych “miękkich”, psychologicznych, czyli np. związanych z podniesieniem i ugruntowaniem poczucia pewności siebie (nie tylko na rynku pracy). Niezwykle ważnym elementem jest też mądre wzmacnianie integracji międzykulturowej i budowanie sieci wzajemnych kontaktów oraz tworzenie i dbanie o grupy wsparcia, które okazują się być niezwykle ważne dla wielu kobiet.
Kolejna III edycja #Welcome
Fundacja Mamo Pracuj ma dobre wieści dla kobiet, którym nie udało się skorzystać z wsparcia w poprzednich edycjach programu!
Jak mówi Paulina Polak, liderka zespołu projektów społecznych Fundacji. „Jesteśmy niezmiernie dumne, że projekt #Welcome po raz kolejny otworzył drzwi do rozwoju zawodowego dla setek Polek i Ukrainek. Historie sukcesu naszych uczestniczek są dla nas największą motywacją, ale zdajemy sobie sprawę, że wiele kobiet wciąż pozostaje bez wsparcia. Dlatego z radością potwierdzamy start trzeciej edycji programu! Rekrutacja do Welcome III ruszy już we wrześniu i mamy nadzieję, że będzie to kolejny krok w kierunku wzmocnienia pozycji kobiet na rynku pracy. Zapraszamy wszystkie zainteresowane do śledzenia naszych kanałów informacyjnych, gdzie wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące rekrutacji. Razem możemy zdziałać więcej!”