Wciąż niewiele o nim wiemy, a powinniśmy być dumni! Dziś chwalimy polski design i podsuwamy kilka inspiracji od jego najwybitniejszych przedstawicieli.

Tekst: Joanna Zaguła

Katowicki Spodek, proj. zespół z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego pod kierownictwem Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego.

Włosi są dumni ze swojej Vespy, Francuzi z projektów Starcka, Amerykanie z Eamsów, Niemcy mają Bauhaus i wydaje się, że trudno ich przegonić. Ale – choć niestety nie dla wszystkich jest to oczywiste – my też mamy świetny krajowy design. Zarówno klasyczne projekty, jak i mnóstwo powstających obecnie dzieł młodych projektantów. Dzisiaj kilka słów o tych klasycznych rzeczach, które zdefiniowały polski design. Wymieniamy jedynie niewielki ułamek, ale może zainspiruje was do dalszych poszukiwań. Niektóre z tych klasyków kupicie u producentów i w sklepach z designem, ale inne możecie wypatrzeć w mieszkaniu babci, antykwariacie albo… na śmietniku.

https://www.instagram.com/p/BxNrgiOHCfZ/

Figurki z Ćmielowa

Zaczęły powstawać w latach 50. i 60., projektowane przez artystów związanych z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Ich charakterystyczna, minimalistyczna forma i prosta kolorystyka są charakterystyczne dla stylu New Look.

https://www.instagram.com/p/By-eKY2IMyF/

Szkło Horbowego

Zmarły w czerwcu Zbigniew Horbowy to wybitny polski artysta, twórca własnej szkoły projektowania szkła artystycznego. Jego prace poznacie po prostej linii i mocnej kolorystyce. Wazony, dzbanki czy kieliszki mają często charakterystyczne poziome karbowanie.

https://www.instagram.com/p/BwrCoLOlgXC/

Fotel Chierowskiego

Jeden z najbardziej znanych przykładów polskiego designu to fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. To mebel tani w produkcji i łatwy w montażu, a więc świetnie wpisujący się PRL-owską ekonomię. A jednocześnie ma lekką wysublimowaną formę, która zapewniła mu popularność, zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej – zamawiano go nawet do placówek dyplomatycznych.

https://www.instagram.com/p/BzkNi3_CkHj/

Polska szkoła plakatu

Kolejny nasz chlubny towar eksportowy. Tym terminem określa się twórczość polskich plastyków tworzących w latach 60.. Były to zarówno plakaty zapowiadające przedstawienia teatralne czy zachodnie filmy, jak i informujące o akcjach społecznych. Charakteryzował je inteligentny, dowcipy często przekaz. Jednym tchem wymienia się tu takie nazwiska jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Józef Mroszczak, a z młodszego pokolenia – Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński.

https://www.instagram.com/p/-x_SjQGlLa/

Fotel muszelka

Projekt kolejnego kultowego fotela wyszedł spod ręki Teresy Kruszewskiej. Artystka tworzyła funkcjonalne meble m.in. dla Centrum Zdrowia Dziecka i Uniwersyteckiego Szpitalu Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Zgrabna „muszelka” ze sklejki z 1956 roku to jej flagowy projekt obok bardziej imponującego formą „tulipana” z lat 70.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.