Najmodniejsze hasło ostatniego roku – podcasty. Niemal każdy już nagrywa, a wszyscy mają swoich faworytów. Mamy ich także i my, więc ich polecamy.
Tekst: Joanna Zaguła
Ostatnio wszyscy słuchają podcastów. Czasami zastanawiam się, ja to się stało, że nie oszaleliśmy na ich punkcie wcześniej. Przecież treści do słuchania to dość staroświecki koncept (pamiętacie coś takiego jak radio…). Zanim modne były podcasty, oglądaliśmy vlogi, odkryliśmy seriale w streamingu, a nawet zdążyliśmy doświadczyć o wirtualnej rzeczywistości w domowych warunkach. A jednak ostatni rok należy właśnie do nich. Moje podejrzenie jest następujące: znudził nam się nadmiar bodźców wizualnych i w tym intensywnie migoczącym świecie potrzebujemy czasem czegoś mniej nowoczesnego. A takie rozwiązanie świetnie zgrywa się z tym, że mamy mało czasu i dużo chęci. Słuchanie bowiem pozostawia nasze ręce i oczy do dyspozycji dla innych czynności. Możemy słuchać, jadąc samochodem, sprzątając mieszkanie, idąc do pracy, uprawiając sport. Dwa w jednym – to idea wspomagająca optymalizację organizacji naszego codziennego czasu.
Wydaje się, że każdy twórca i każda instytucja mają już swoje podcasty. W poszukiwaniu nowości weszłam dziś na jeden z serwisów je oferujących i zrozumiałam, że ogarniają już cały świat. Są tam treści eksperckie, takie naprawdę branżowe, które trudno mi zrozumieć, trochę rzeczy dowcipnych, sporo mądrych i zaangażowanych społecznie, nieco kultury i całe morze nagrań ludzi, którzy nie mają zupełnie nic do przekazania. Pomyślałam więc, że wykorzystam to, że wszyscy wokół mnie nieustannie mówią o podcastach i opowiem o tym, czego słucham ja i ludzie wokoło mnie.
Twórcy nazywają ten projekt audioserialem. To bowiem dużo więcej niż gadanina prowadzącego. To opowieść poparta roczny riserczem i niemal setką wywiadów. A opowiada nam ona historię warszawskiej legendy, Czarnego Romana. Ze wspomnień o tym kolorowym ptaku znanym z ulic stolicy rodzi się także obraz czasów polskiej transformacji.
To znów właściwie nie jest podcast, a raczej audiobook autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego ze wstępem Arety Szpury. Można też powiedzieć, że jest to słuchowisko, bo na role czyta je grupa świetnych aktorów. Dopełnienie jego tytułu brzmi: „Argonauci w czasach katastrofy klimatycznej”, więc wiemy już co to za klimat. Przenosimy się na polską wieś w przyszłości targaną ekologicznymi problemami. To krzyk rozpaczy i ostrzeżenie przed wizją całkiem realnej apokalipsy. Z pozytywów: we współpracy z Klubem Gaja Storytel (platforma, która udostępnia ten projekt) za każde odsłuchanie daje złotówkę na sadzenie drzew.
W tym zestawieniu nie może zabraknąć najbardziej popularnej twórczyni polskich podcastów, Joanny Okuniewskiej. Ja jednak najbardziej lubię jej najnowsze dzieło, „Dziewczyny z sąsiedztwa”. To rozmowy z… dziewczynami. Bo to chyba jedyny ich wspólny mianownik. Stylistka Vogue’a, Maryla Rodowicz, chiropterolog, seniorka na siłowni. Piękna jest ta różnorodność i świetne są te dziewczyny.
Coś anglojęzycznego dla tych, którym mało dziewczyńskich rozmów u Okuniewksiej. Lily i Elisa, córka i matka, założycielki platformy Styli Like U, na której promują ciałopozytywność, nakręciły serię wywiadów wideo, a teraz nagrywają rozmowy audio z ludźmi, którzy naginają obowiązujące normy społeczne dotyczące płci, rasy, figury i jednocześnie potrafią kochać i akceptować swoje ciała.
W tych podcastach Marta Niedźwiedzka, certyfikowana sex coach i psycholożka mówi o związkach, miłości, seksie, zdrowiu, o tym, jak poukładać sobie w głowie najważniejsze rzeczy i dbać o siebie. Doceniamy poziom tekstów i ich otwartość.
Jeśli dobrze czujecie się w angielskim i lubicie się uczyć, ale nie bardzo macie czas na nowe kursy czy studia, to słuchajcie tej audycji BBC o historii. To niespotykane zderzenie wypowiedzi historyków i… komików. Można więc klasycznie rzec, że ten podcast „uczy i bawi”, opowiadając nam o Joannie d’Arc, Aztekach, Napoleonie czy historii futbolu.
Autor tego podcastu, Jacek Rokosz jest znany tym, którzy lubią oglądać naprawdę złe filmy. Nie takie mało śmieszne komedie, czy nieprzemyślane strzelanki, ale takie absolutnie absurdalne, jak kultowe „Zabójcze ryjówki” czy „Atak pomidorów zabójców”. Jego wykładów można posłuchać w warszawskim kinie Muranów albo poczytać jego książki, a teraz także i posłuchać o tym, co mądrego mówią nam te złe filmy.