Powieść „Okruchy życia” to dwie zagmatwane historie rodzinne rozgrywające się w różnych czasach. Dwie kobiety walczące o swoje szczęście. Dwa różne zakończenia.

Tekst: Sylwia Skorstad

Rose przez wiele lat była głównie żoną swojego męża, pewnego siebie i przystojnego biznesmena. Ten zaspokajał potrzeby materialne jej i dzieci, ale skąpił żonie czułości. Rose na swój sposób przyzwyczaiła się do samotnych nocy i wykonywania obowiązków rodzicielskich w pojedynkę, podobnie wyglądała przecież rzeczywistość wielu jej koleżanek.

Rok 1970 przyniósł pani Martineau wiele zmian. Odziedziczyła po babce położony na skraju lasów w Sussex dom, a w wraz z nim rodzinne tajemnice. Jej mąż stał się niechlubnym bohaterem skandalu obyczajowego, kiedy prasa opisała jego liczne spotkania z luksusową prostytutką. I tak gospodyni domowa zapragnęła stanąć na własnych nogach. Rose wynegocjowała z mężem, iż to ona zajmie się jedną z jego podupadających firm, Martineau Aviation. Kobieta, która całe życie bała się latania, postanowiła wznieść się ponad chmury.

Naturalny spokój

Judith Lennox pisze powieści w pokoju położonym na ostatnim piętrze swojego domu przy biurku z widokiem na drzewa. Zaczyna około 9:00, po lunchu robi sobie przerwę na spacer oraz pracę w ogrodzie, a potem wraca do pracy. W wywiadach deklaruje, że największą przyjemność sprawiają jej kontakt z naturą oraz zagłębianie się w teksty historyczne – wertowanie biografii, starych roczników czy wydanych przed wielu laty gazet. Jej stronę na Facebooku zapełniają zdjęcia kwiatów i urokliwych ścieżek.

W powieściach Lennox bohaterowie często odnajdują spokój na łonie natury. Wycieczka do lasu czy długi spacer po parku potrafią poukładać im w głowie. Lekarstwem na kłopoty bywa też dla nich mentalna podróż w przeszłość, bowiem poznawanie rodzinnych korzeni pomaga zobaczyć własne losy w perspektywie. Problemy wydają się mniejsze, kiedy zdajemy sobie sprawę, że inni też zmagali się z przeciwnościami.

Naturalny spokój bijący z prozy Lennox to jeden z magnesów przyciągający do niej czytelników. Nawet, gdy sprawy układają się na przekór życzeniom bohaterów, mamy poczucie, że z czas wyrówna rachunki i przywróci wszystkiemu równowagę. Angielska pisarka ma dar kojenia niepokojów.

Sadie i Rose

Historia Rose toczy się równolegle do historii siostry jej babki, Sadie. Kobiety łączy to, że obie postanowiły w pewnym momencie życia iść pod prąd, by osiągnąć to, czego pragną. Dzielą je pokolenia, ale łączy dom, w jakiego posiadanie weszły. Rose stawia sobie za punkt honoru dowiedzieć się, co stało się z Sadie, która czterdzieści lat wcześniej przepadła bez wieści.

„Okruchy życia”, Judith Lennox, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.