Koniec z nasyconymi chemią podpaskami i tamponami. Polecamy kubeczki menstruacyjne oraz ekologiczne tampony, wkładki higieniczne i podpaski, które nie szkodzą środowisku i ciału.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcie ze strony Your KAYA, www.yourkaya.com, Foto: Krystian Lipiec / Bulletproof Warsaw

Chodzimy w ekologicznych ubraniach, śpimy w eko-pościeli, jemy organiczne warzywa, jeździmy samochodami napędzanymi biopaliwem. A wciąż tak niewiele z nas myśli o tym, jaki wpływ na nasze zdrowie (i na środowisko!) mają produkty higieniczne, których używamy podczas okresu. To nie tylko ogromne ilości odpadów, które co miesiąc produkujemy, co nie jest bez znaczenia dla środowiska, ale również bezpośrednia ingerencja w organizm. Niezależnie od tego, czy używacie podpasek, czy tamponów, mają one kontakt z waszym ciałem (pamiętajcie o tym, że pochwa jest podatna na zakażenia nawet bardziej niż usta). A te, po które najczęściej sięgamy są w ogromnej mierze wykonane z mieszanki sztucznych włókien i wybielana chlorem. Są w dodatku naszpikowane szkodliwą chemią. Proponujemy więc zdrową alternatywę – ekologicznie wytwarzane podpaski, tampony i wkładki higieniczne oraz kubeczki menstruacyjne.

Tampony Your KAYA, www.yourkaya.com, Foto: Krystian Lipiec / Bulletproof Warsaw

O ile bardzo dobrze wiemy, jak sobie radzić ze znanymi produktami higienicznymi, to kubeczek menstruacyjny jest jednak wciąż dla wielu osób zagadką i wymaga kilku słów wyjaśnienia. Przede wszystkim to produkt wielorazowego użytku, więc idealny jeśli chcecie być zero waste. Nie jest wyczuwalny podczas noszenia i zapewnia pełną ochronę do 12 godzin. Wytwarza się go z medycznego silikonu, więc jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Przed zakupem trzeba jedynie wybrać odpowiedni rozmiar (do wyrobu: najczęściej S i M). Ten drugi jest najczęściej odpowiedni dla kobiet, które rodziły albo mają obfite miesiączki, znaczenie ma tu także budowa ciała i siła mięśni dna miednicy. Jeśli macie wątpliwości, przed zakupem zadajcie w sklepie pytanie, który będzie dla was dobry. Jeśli chodzi o aplikację, jest kilka sposobów. Przydatne będą rysunki, które znajdziecie na stronie producenta świetnych kubeczków Perfect Cup. Tam też zamieszczono tabelkę, która pomoże zdecydować się na dobry rozmiar.

Kubeczek menstruacyjny, zdjęcie ze strony Perfect Cup, perfectcup.me

Polecamy także kubeczki Your Kaya. To firma, która produkuje także ekologiczne tampony, podpaski, wkładki higieniczne i płyny do higieny intymnej. A jakie mają ładne opakowania!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.