Wpływ słońca na zdrowie i samopoczucie jest nieoceniony. Wiosenne i letnie dni ładują baterie, a wakacyjne wyjazdy pozwalają się zrelaksować. Niestety – słońce, a dokładnie promienie UV ma znacznie mniej pozytywny wpływ na skórę. Jedną z konsekwencji nadmiernej ekspozycji na ten czynnik jest przedwczesne starzenie się skóry. Jak się przed nim chronić?

promienie UV - jak się przed nimi chronić

Jak promienie UV wpływają na cerę?

Słońce emituje nieograniczone promieniowanie świetlne o różnej długości fal. Do Ziemi dociera UVB, UVA, światło widzialne i podczerwień, które istotnie wpływają na ludzki organizm. Promieni UVA i UVB nie widać, ale nie oznacza to, że nie działają szkodliwie na skórę.

Promienie słoneczne wywołują poparzenia słoneczne i nowotwory skóry, których są główną przyczyną. Specjaliści twierdzą, że ekspozycja na słońce odpowiada natomiast za 80% starzenia się skóry twarzy. Starzenie spowodowane działaniem promieniowaniem UV może objawiać się:

  • głębokimi zmarszczkami,
  • przebarwieniami,
  • teleangiektazjami, czyli widocznym rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych pod skórą.

Promienie słoneczne i ich wpływ na inflammaging

Promieniowanie słoneczne ma ogromny wpływ na cerę. Jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia, czyli inflammagingu. Czym jest to zjawisko? Termin inflammaging jest połączeniem słów: inflammation (tłum. zapalenie) + aging (tłum. starzenie).

Twórcą tego pojęcia jest profesor immunologii Claudio Franceschi, który dowiódł, że nieprzerwana ekspozycja skóry na czynniki stresogenne wywołuje stałą odpowiedź układu odpornościowego. Ochronne funkcje skóry zostają osłabione, a w wyniku tego skóra staje się wrażliwa i reaguje stanem zapalnym. Wśród głównych czynników uwrażliwiających skórę jest promieniowanie UV, palenie papierosów, zanieczyszczenia, niewłaściwa pielęgnacja i inne.

Jak kompleksowo chronić się przed promieniowaniem?

Kompleksowa ochrona skóry przed promieniowaniem to nie tylko filtr UV, choć to od niego trzeba zacząć. Jak go dobrać? Najważniejsze jest, by filtr nie miał niższej ochrony niż 30 SPF.

  • 50 SPF zaleca się stosować, jeśli masz jasną karnację, twoja skóra jest wrażliwa, skłonna do zaczerwienień lub oparzeń, a także wtedy, gdy dopiero zaczynasz sezon na opalanie.
  • 30 SPF mogą stosować osoby z ciemniejszą karnacją, łatwo się opalające i raczej niemające skłonności do oparzeń.

Kosmetyk ochronny powinien być dobrany do potrzeb skóry. Należy wybrać preparat odpowiedni do cery tłustej, mieszanej, wrażliwej czy z oznakami starzenia. Każda skóra potrzebuje bowiem właściwej pielęgnacji, również w zakresie fotoprotekcji.

Żeby skóra twarzy dostała pełną ochronę, nie wystarczy filtr. Uwrażliwionej na skutek inflammagingu skórze trzeba zapewnić kompleksową pielęgnację. Eksperci marki Bioderma opracowali linię Sensibio, pomagająca skórze skutecznie bronić się przed inflammagingiem.

Kompleksowa pielęgnacja składa się z 3 etapów:

  • oczyszczania przy pomocy wody micelarnej Sensibio H2O, która wspaniale oczyszcza i koi skórę,
  • sedna pielęgnacji w postaci Sensibio Defensive Serum, które hamuje nadreaktywność skóry i pomaga zachować jej młodość,
  • zakończenia pielęgnacji, czyli kremu Sensibio Defensive albo Sensibio Defensive Rich, które domykają cały rytuał i wzmacniają działanie serum.

Fotoprotekcja i pielęgnacja skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV są niezwykle istotnymi elementami dbania o cerę w każdym wieku. Pomijając ten etap, bardzo trudno będzie zachować młodość skóry na dłużej.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.