Nowy kryminał Grahama Mastertona o zmaganiach nadkomisarz Katie Maguire ze światem przestępczym, czyli wiadro krwi, kilka gorących scen i intrygujące zagadki kryminalne.

Tekst: Sylwia Skorstad

Źle się dzieje na komisariacie w Cork, gdzie pracuje nadkomisarz Katie Maguire. Ktoś właśnie zastrzelił jednego z najbardziej wpływowych ludzi w mieście. Tego samego dnia odkryto morderstwo policjanta, jednego z sygnalistów, który chciał zeznawać w sądzie przeciwko kolegom. Mordercy okaleczyli ciało zmarłego i zostawili przy zwłokach irlandzki flet mający być ostrzeżeniem, iż w sprawach wewnętrznych najlepiej jest trzymać dziób na kłódkę. Bezpieczeństwo wszystkich sygnalistów staje pod znakiem zapytania, wygląda na to, że ktoś nie chce dopuścić, aby rozpoczął się proces mający ujawnić korupcję w szeregach policji.

Zalety posiadania przyjaciółek

Pytany o to, jak stworzył postać Katie Maguire, Graham Masterton powiedział w wywiadzie dla portalu „This is Horror”, że miał szczęście przyjaźnić się z wieloma kobietami. To od swoich przyjaciółek dowiadywał się, jak myślą kobiety, z czym się na co dzień borykają, co je najbardziej wkurza i czego oczekują od innych.

– Dzięki niezliczonym, osobistym rozmowom z bliskimi mi koleżankami, zyskałem wgląd w sposób myślenia kobiet i próbuję to wykorzystać, tworząc tę serię. Jeden z najlepszych komplementów, jakie zdarzyło mi się otrzymać, pochodził od czytelnika, który przez pewien czas żywił przekonanie, iż powieści z Kate w roli głównej tworzy pisarka.

Masterton przyznaje, iż nakreślając postać Kate wykorzystywał cechy swoich przyjaciółek, Angielki oraz Polki. Nadkomisarz z Cork jest dobrze zorganizowana, odporna psychicznie i nieprzejednana, a jednocześnie wrażliwa i romantyczna. Potrafi sobie radzić, gdy wszystko idzie w diabły, a to właśnie się dzieje w najnowszej powieści.

Ciemne strony pracy pod przykryciem

Nowy kryminał Grahama Mastertona, „Świst umarłych” to powieść wielowątkowa. Nie trzeba znać wcześniejszych części serii, aby się w niej odnaleźć (ale jeśli ktoś ich nie czytał, to i tak warto, bo wszystkie są interesujące). Jednym z najciekawszych wątków tej książki jest historia policjantów pracujących pod przykryciem. Żeby zyskać zaufanie rozpracowywanych grup przestępczych, muszą się godzić na wiele moralnych kompromisów. Czasem chodzi o to, aby zrobić komuś krzywdę, a czasem, by… przespać się z mało atrakcyjną siostrą lokalnego bossa. Wszystko po to, aby dojść do prawdy i móc ukarać sprawców przestępstw.

Katie Maguire również staje przed niełatwymi do rozstrzygnięcia dylematami. Czy w imię sprawiedliwości powinna ujawnić niewygodne fakty dotyczące najbliższych jej osób, nawet gdyby oznaczało to dla niej osobistą i zawodową katastrofę? Nadkomisarz będzie musiała zdecydować, która strona jej osobowości jest silniejsza – ta rozważna, czy ta romantyczna.

„Świst umarłych”, Graham Masterton, wyd. Albatros

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.