Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w Europie. Pierwszą zorganizowano w Berlinie w 1997 roku, a pomysł szybko przejęły inne miasta. Obecnie Noce Muzeów odbywają się w 140 lokalizacjach. W Polsce 14 maja tego roku bezpłatne wejścia do muzeów oferują między innymi: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Trójmiasto.
Idea Nocy Muzeów jest bardzo prosta – muzea, galerie, instytucje kulturalne i obiekty zabytkowe w wybranym dniu (zwykle jest drugi albo trzeci weekend maja) w godzinach nocnych udostępniają zwiedzającym swoje zbiory i przestrzenie za darmo! Jakby tego było mało, tylko tej nocy można wejść tam, gdzie zwykle nie wpuszczają zwiedzających, a także wziąć udział w dodatkowych zajęciach: koncertach, warsztatach i zajęciach dla dzieci. Nic dziwnego, że z roku na rok kolejka pod muzeami jest coraz dłuższa, a organizatorzy prześcigają się w pomysłach, jak po raz kolejny pobić rekord frekwencji.
Do polskiej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji. W 2022 roku Noc Muzeum zaplanowana została na 14 maja. Zwiedzanie zwykle zaczyna się około godziny 19:00 i trwa do 1 w nocy (ostatni zwiedzający najczęściej wpuszczani są o 24:00).
Noc Muzeów w Warszawie
Zacznijmy od kulturalnego wysokiego C, czyli Nocy w Muzeum Chopina w Warszawie. Tego wieczora usłyszycie tam balladę „Romantyczność” (okazją jest Rok Romantyzmu Polskiego), w Pałacu spotkacie duchy i zjawy, a na tarasie co pół godziny usłyszycie muzykę Chopina w wykonaniu młodych twórców: Aleksandry Dąbek, Tomasza Maruta, Viet Trung Nguyena oraz Marcina Wieczorka.
Jeśli odbierzecie bilety na jeden z pierwszych koncertów (zaczynają się od 18:30), tego wieczoru zdążycie jeszcze obejrzeć wystawę prac Marca Chagalla w Muzeum Narodowym. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. Powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Macie chęć na spacer? Idźcie do Łazienek Królewskich. Czeka na was ogród i bezpłatne wejścia do Oranżerii, Białego Domku (stoi tam Wenus – ulubiona rzeźba Stanisława Augusta Poniatowskiego, dla której Biały Domek specjalnie wybudowano), czy Pałacu na Wyspie. Wizyta w Pałacu będzie okazją do obejrzenia wspaniałego obrazu Rembrandta „Jeździec polski”.
Jeśli nie dość wam będzie spotkań z kulturą, zajrzyjcie do Zamku Królewskiego. Oprócz komnat królewskich i apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą, na zwiedzających czeka także Galerię Arcydzieł, z której najważniejszą część stanowi Galeria Lanckorońskich z obrazami Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”. Należą one do kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce.
Patenty, kryminały kolejowe i kokpit Boeinga 737
A jeśli podczas Nocy Muzeów macie ochotę zrobić coś nietypowego, idźcie do Urzędu Patentowego RP na wydarzenie „Patent by Night” i zobaczcie Urząd w blasku lamp naftowych Ignacego Łukasiewicza. Przy okazji dowiecie się, jak wiele przedmiotów codziennego użytku to wynalazki polskich twórców, w jaki sposób działa system ochrony patentowej oraz kto może z niego skorzystać. Możecie wziąć także udział w debacie intelektualnej albo konkursie wiedzy. Spragnieni innych wrażeń? Wpadnijcie do Stacji Muzeum i zobaczcie wnętrza niedostępnych zwykle wagonów, posłuchajcie kryminalnej opowieści o mrocznej stronie kolei, obejrzyjcie pokaz slajdów albo pokaz kolejowych kronik filmowych.
Zastanawialiście się, jak wygląda kokpit Boeinga 737-800? A może chcielibyście usiąść na fotelu pierwszego oficera lub kapitana i zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie, porozmawiać o lotnictwie, a także zdobyć super rabat (nawet do 30%) na loty? Odwiedźcie AirPoint od godz. 20:00 do 22:00! A to dopiero początek atrakcji! Nic dziwnego! Taka noc jest tylko raz w roku.
Pełny program atrakcji 202 placówek w Warszawie otwartych w Noc Muzeów znajdziecie na:
https://www.facebook.com/Noc.Muzeow.w.Warszawie/