Myślicie, że można po prostu zamówić bukiet? Otóż nie! Bukiety ślubne to kilka rodzajów wiązanek, warto wiedzieć, co oznaczają ich nazwy, zanim wybierzecie się do florysty.

Tekst: Joanna Zaguła

Mają pasować do sukienki i garnituru, klimatu ślubu, do dekoracji sali. Wasza sprawa, jakie wybierzecie. Ale, byście mieli większą pewność, że rozmawiając z florystami, wiecie, o czym mówicie, prezentujemy bukiety ślubne w najpopularniejszych formach.

Nosegay

Niewielki bukiet z jednego rodzaju kwiatów o formie zbliżonej do kuli. Często zobaczycie w nim róże albo dalie. Odpowiedni do skromnej, gładkiej lub koronkowej sukni.

Biedermeier

Nieco większy niż ten poprzedni. Składa się na niego jeden lub kilka gatunków kwiatów uformowanych w półkulę. Ich główki są ciasno ułożone przy sobie, a łodyżki często obwiązane kolorową wstążką. Pasuje do eleganckich sukienek oraz do tradycyjnych i stonowanych w założeniu wesel.

Korsażyk

To właściwie nie bukiet, a kwiatowa dekoracja na nadgarstek, najczęściej zamawiana dla świadkowej z tych samych kwiatów, co bukiet panny młodej.

Kaskada

Jest bardzo widowiskowa. Składa się z kwiatów o miękkich łodygach – krótszych, które stoją prosto i dłuższych, które kaskadowo spadają ku dołowi sukni, gdy trzyma się go w dłoni. Zazwyczaj to wielogatunkowe, obfite bukiety, uzupełnione o różnorodne liście i pąki kwiatowe.

Bukiet na ramię

Składa się z wysokich kwiatów o długich łodygach, takich jak lilie czy mieczyki. Ma zdecydowanie podłużny kształt. By nie zasłaniał twarzy, panna młoda zwykle opiera go na jednym przedramieniu. Pokreśli smukłość długiej sukni i welonu. Jest nieco retro.

Naturalny

Ozdoba wesel w tylu boho. Kwiaty, często takie, które można spotkać na łące – osty słoneczniki, chabry, astry – ułożone są luźno, często dodaje się do nich trawy. Jeśli pojawia się wstążka, to zwisa luźno, nie tworząc kokardy.

Pomader

Nietypowy bukiet w formie kuli, którego nie trzyma się za łodygi, a za specjalna wstążeczkową pętelkę.  Nie każdemu się podoba, ale na pewno jest wygodny. Ładnie uzupełni kreację w stylu lat 50.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.