Wszystko wskazuje na to, że kalendarzowe lato przywitamy godnie. Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, ba… momentami nawet gorąco. W takie dni szukamy cienia, chłodnych napojów i lodów dla ochłody, włączamy klimatyzację albo zaciągamy rolety. A gdyby tak postawić na całoroczne energooszczędne markizy, które skutecznie chronią wnętrza przed nagrzaniem, a co więcej – sprawdzają się również zimą? Przykład to markizy FAKRO do okien pionowych.

markizy fakro

 

Każdy, kto spędził lato w mieście, pracował w biurze z dużymi oknami, miał pokój na poddaszu, mieszkał na wysokim lub najwyższym piętrze, wie, jak wysokie temperatury potrafią dawać się we znaki. A lata mamy coraz gorętsze w naszym kraju. Kiedy temperatury dochodzą do 30°C, klimatyzatory i zaciemniające rolety znikają ze sklepów w rekordowym tempie, a lody i granity stają się naszymi ulubionymi deserami. A może by tak w tym roku coś zmienić?

Markizy zamiast rolet!

Rolety materiałowe montowane od wewnątrz to najprostsza forma zaciemnienia wnętrza latem i ograniczenia wzrostu temperatury w mieszkaniu. W tym drugim aspekcie nie wszystkie rolety się jednak sprawdzają, bo choć ograniczają dopływ intensywnego światła, to i same często się nagrzewają, emitując ciepło do środka. Można więc wybrać rolety zewnętrzne, zatrzymujące ciepło na zewnątrz, ale też zaciemniające mocno pomieszczenie. Efekt? Chłodny półmrok we wnętrzu. Trzecim rozwiązaniem są markizy zewnętrzne, np. markizy FAKRO, które skutecznie zatrzymują upał i pozwalają cieszyć się naturalnym światłem, którego – niczym witaminy D – tak bardzo potrzebujemy.

 

Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że markizy chronią przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż powszechnie używane rolety wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury wewnętrznej nawet o… uwaga (!) 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, w ten sposób chroniąc wnętrze przed przegrzaniem.

Markizy – oszczędzanie energii przez cały rok!

Wybierając markizy, nie generujemy dodatkowych kosztów za energię elektryczną, jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji. Możemy wówczas zdecydowanie ograniczyć jej działanie lub całkowicie z niej zrezygnować. Poza tym nie każdy dobrze znosi klimatyzację we wnętrzu – są tacy, którzy zbyt chłodne powietrze okupują bólem gardła, czy przeziębieniem. Markizy są więc rozwiązaniem bezpiecznym dla zdrowia i skutecznym – sprawdzają się w lecie, chroniąc wnętrza przed nagrzewaniem, jak i w zimie – zapobiegając stratom ciepła i poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%.

markizy fakro

 

Jak zbudowana jest markiza?

Markiza wykonana jest z wytrzymałej, odpornej tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC, której siatka rozprasza światło wpadające do środka. Dzięki temu jest ono równomiernie rozłożone i nie męczy oczu refleksami. Poza tym markiza chroni nasze wnętrza przed wzrokiem sąsiadów w ciągu dnia, ale jednocześnie zapewnia dobrą widoczność otoczenia wokół domu.

Kupując markizy, mamy do wyboru kilkanaście rodzajów materiałów, w różnych kolorach i z różnym stopniem prześwitu oraz profile markizy dostępne w czterech kolorach: czarnym, białym, szarym i brązowym, a na życzenie klienta – w dowolnym kolorze z palety RAL.

Markizy – instrukcja obsługi

Markizy możemy obsługiwać ręcznie (VMZ, VMZ ZIP) albo wybrać model z zasilaniem elektrycznym: sterowany za pomocą pilota lub przełącznika naściennego (VMZ Z-Wave) oraz sterowany z aplikacji na smartfonie (VMZ WiFi). Do wyboru są również markizy zasilane energią słoneczną, wyposażone w inteligentny system automatycznej obsługi (VMZ Solar). Te ostatnie posiadają panel fotowoltaiczny, który reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurno – samoczynnie się zwiną. Podczas chłodnych dni markiza działa odwrotnie – w dzień zwinięta pozwala pasywnie nagrzewać pomieszczenie, nocą rozwinięta chroni przed stratami ciepła.

 

Inne korzyści

Każdy lubi dostać coś w prezencie, prawda? Zatem bonus z posiadania markiz FAKRO jest taki, że wszystkie markizy w wersji elektrycznej i VMZ ZIP (te, w których siatka porusza się na profilach) oprócz ochrony przed nagrzewaniem pełnią także rolę moskitiery, chroniąc wnętrze przed owadami. Do tego elektryczne markizy można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i cieszyć się odpowiednią temperaturą o każdej porze roku.

Więcej na:  www.fakro.pl

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.