Uwaga fani porządków i literatury! Już 18 września odbędzie się kolejna edycja akcji „Książka za worek śmieci”. To będzie największe z dotychczas organizowanych wydarzeń. Do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.
„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki. W tym roku dzięki zaangażowaniu partnera strategicznego – organizacji odzysku ASEKOL PL, w wybranych miastach akcja zostanie rozszerzona o zbieranie elektrośmieci. „Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia” – opowiada Anna Jaklewicz.
Po raz pierwszy we wszystkich województwach
18 września akcja „Książka za worek śmieci” po raz pierwszy odbędzie się we wszystkich województwach Polski. Zorganizowanie tak dużego wydarzenia nie byłoby możliwe bez współpracy z ASEKOL PL S.A. – organizacją odzysku non profit, utworzoną w celu realizacji obowiązków firm wprowadzających na rynek polski sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie oraz opakowania. W zakresie jej działania znajduje się między innymi zapewnienie prawidłowej, zgodnej z przepisami i efektywnej zbiórki i przetwarzania elektrośmieci, baterii i akumulatorów oraz opakowań. Ważnym aspektem działania jest również prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. Cel ten jest realizowany przez różnorodne akcje społeczne, w szczególności aktywujące lokalne społeczności.
Na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka 18 września aż 1000 książek. Otrzymają je ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.
Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, znajdź wydarzenie dotyczące wybranego miasta. Znajdziesz w nim wszystkie szczegóły dotyczące akcji, w tym linki do rejestracji. A główny link tutaj: