Coraz więcej osób ma problemy ze słuchem. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo różne. Ważne jednak, aby nie zaniedbywać dolegliwości i udać się do specjalisty. A zatem kiedy warto zbadać swój słuch?

problemy ze słuchem

Zarówno płatne, jak i bezpłatne badania słuchu dostępne są w wielu placówkach, zatem weryfikacja problemu nie jest kłopotliwa. Czasem może okazać się, że przyczyna jest dość błaha. Jednak niejednokrotnie może okazać się, że problem jest dużo większy niż przypuszczaliśmy. Warto zatem problemy ze słuchem zdiagnozować jak najwcześniej.

Najczęstsze przyczyny problemów ze słuchem

Przyczyn problemów ze słuchem jest wiele. Jedną z nich jest przede wszystkim przebywanie w nadmiernym hałasie. Normy Unii Europejskiej mówią o tym, że hałas nie powinien przekraczać wartości 85 decybeli. Hałas przekraczający tę wartość traktowany jest jako szkodliwy dla słuchu. Niestety, przekraczanie tej wartości jest dość częste. Na nadmierny hałas narażone są osoby pracujące w zakładach produkcyjnych. Z nadmiernym hałasem mamy także do czynienia w centrach miasta w szczytach komunikacyjnych. Mogą być to także różnego rodzaju prace remontowe. Czasem jednak sami powodujemy uszkodzenie słuchu, np. podczas zbyt częstego słuchania głośnej muzyki w słuchawkach. Warto także wiedzieć, że problemy ze słuchem mogą być wywołane poprzez złą dietę. Mowa tu o obecności różnego rodzaju toksyn, które obecne są w pokarmach czy używkach, takich jak wyroby tytoniowe. Na uszkodzenie słuchu często wpływ mają także nie do końca wyleczone choroby. Jest to przede wszystkim zapalenie zatok, gardła czy krtani.

Może zainteresuje cię także: 5 wskazówek jak dbać o słuch.

Objawy uszkodzenia słuchu

Pierwszym objawem problemów ze słuchem jest fakt, iż po prostu słyszy się słabiej. Jest jednak konkretna lista takich symptomów, na którą warto zwrócić uwagę. Do najczęstszych objawów uszkodzenia słuchu zaliczyć można przede wszystkim:

  • szum w uszach;
  • niewyraźnie słyszymy to, co mówi druga osoba, a tym samym często prosimy o powtórzenie;
  • zaczynamy mówić głośniej niż zwykle;
  • głośniej słuchamy telewizji bądź radia niż zwykle;
  • szept jest dla nas słabo lub niesłyszalny;
  • rozmowa przez telefon sprawia nam problem, niewyraźnie słyszymy drugą osobę.

Kiedy zauważmy powyższe objawy, warto zbadać swój słuch, bo najwyraźniej coś jest nie tak. Koniecznie wówczas należy wybrać się na badanie słuchu.

Diagnostyka słuchu

Najpopularniejsze badanie słuchu to tzw. audiometria. Tego typu badanie zawsze przeprowadza się w specjalnie przystosowanej do tego kabinie, która jest całkowicie dźwiękoszczelna. Pacjent wchodzi do kabiny, siada na przygotowanym miejscu i nakłada na uszy słuchawki, w których słyszeć będzie różnego rodzaju dźwięki. W pierwszej kolejności w słuchawkach pojawiać będą się dźwięki wysokie i przechodzić będą do dźwięków niskich. 

Przeczytaj też co to jest audiogram

Badanie słuchu w takim przypadku polega na naciskaniu przez pacjenta przycisku w momencie, kiedy usłyszy on w słuchawkach dźwięk. Celem badania jest określenie stopnia ubytku słuchu. Na podstawie jego wyników protetyk słuchu będzie w stanie określić, jakie środki powinny być zastosowane w celu poprawy słuchu. Najczęściej jest do dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Może jednak okazać się, iż konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Wszystko w tym wypadku zależy od stopnia ubytku słuchu, jaki zostanie określony.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.