Nawet 90 proc. dorosłych Polaków w którymś momencie swojego życia doświadcza bólu kręgosłupa. Część z nich kierowana jest na poważne zabiegi, których w wielu wypadkach można by uniknąć lub bezpiecznie odsunąć w czasie. Przed podjęciem decyzji o operacji, warto wyczerpać wszystkie inne, mniej inwazyjne metody rozwiązania problemu. Jedną z nich może być terapia tropokolagenem w iniekcjach.

kręgosłup rehabilitacja
fot: Pexels

Zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego są podstawową przyczyną jednego z najpopularniejszych bóli przewlekłych na świecie. Również w Polsce schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem zdrowotny. Dane opublikowane w „Przeglądzie Epidemiologicznym” wskazują, że bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych w naszym kraju, co przekłada się na jakość życia oraz zdolność do pracy wielu osób.

Wyniki badań z różnych regionów Polski potwierdzają, że problem ten jest rozpowszechniony we wszystkich grupach wiekowych u osób dorosłych. Dodatkowo, raport opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, zwraca uwagę, że bóle kręgosłupa są drugą najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy, stanowiąc ok. 20 proc. wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich.

Kręgosłup daje znak – jakie bóle występują najczęściej i czym się objawiają?

  • Dyskopatia – zwana także chorobą krążka międzykręgowego – jest jednym z głównych problemów prowadzących do bólu pleców oraz znacznego dyskomfortu. Objawia się bólami w różnych odcinkach kręgosłupa. W Polsce to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa.​
  • Rwa kulszowa to zespół objawów spowodowanych uciskiem na nerw kulszowy, co najczęściej wynika z dyskopatii. Objawia się silnym bólem promieniującym od dolnej części pleców przez pośladek i udo, aż do kolana. Potocznie zwana jest „korzonkami”.
  • Przepuklina krążka międzykręgowego (dyskopatia lędźwiowa) natomiast to stan, w którym dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Może prowadzić do ucisku na nerwy, co wywołuje silne bóle oraz zaburzenia neurologiczne​.
  • Zwyrodnienia stawów międzykręgowych (spondyloartroza) z kolei, to choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która może skutkować przewlekłym bólem pleców​.
  • Osteoporoza powoduje osłabienie kości, w tym kręgów, co zwiększa ryzyko złamań w obrębie kręgosłupa. Złamania osteoporotyczne mogą prowadzić do stanu, w którym kręgosłup jest zdeformowany. 
  • Skolioza to stan, w którym kręgosłup jest skrzywiony w płaszczyźnie czołowej, co prowadzi do deformacji sylwetki oraz bólu pleców. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Niezwykle często kręgosłup daje o sobie znak na skutek siedzącego stylu życia. Siedzimy za dużo, w niewłaściwej pozycji, mało się ruszamy, co skutkuje m.in. nadwagą i otyłością. Nadmiar masy ciała zwiększa obciążenie kręgosłupa, co z kolei prowadzi do bólu i ograniczenia ruchomości. Otyłość sprzyja rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa i stawów, ponieważ zwiększone obciążenie powoduje przyspieszone zużycie chrząstki stawowej i tworzenie się osteofitów (narośli kostnych), co może prowadzić do przewlekłego bólu oraz sztywności.

Eksperci coraz głośniej mówią też o tzw. szyi smartfonowej. To potoczne określenie schorzenia, które obserwuje się w ostatnim czasie jako efekt nadużywania telefonów komórkowych. Długotrwałe utrzymywanie pozycji ciała z pochyloną głową jest źródłem nie tylko bólu w obrębie szyi, ale także problemów z odcinkiem piersiowym, a nawet lędźwiowym. Kręgosłup nie lubi wymuszonych pozycji. 

Nie tylko operacja

W Polsce leczenie schorzeń kręgosłupa obejmuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i chirurgiczne, wybierane w zależności od problemu oraz stopnia jego zaawansowania. Wśród metod nieingerujących chirurgicznie w struktury naszego organizmu możemy wyróżnić m.in. fizjoterapię, ortezy i gorsety czy farmakoterapię.

Większość pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że w wielu przypadkach operacji kręgosłupa można uniknąć lub bezpiecznie odroczyć ją w czasie. Jedną z nieinwazyjnych metod terapeutycznych, którą warto rozważyć w tym kontekście, jest zastosowanie iniekcji na bazie tropokolagenu, których skuteczność została niejednokrotnie potwierdzona w badaniach klinicznych.

Kolagen jest jednym z najczęściej występujących białek w naszym organizmie, zapewniając mu „naturalne rusztowanie”. Tropokolagen to nanocząsteczka, stanowiąca podstawową jednostkę strukturalną kolagenu. Znajduje się w większości struktur naszego organizmu, pełniąc kluczową rolę w utrzymaniu ich elastyczności, sprężystości i wytrzymałości. Tropokolagen, działając na poziomie komórkowym, stymuluje proces regeneracji tkanek i aktywuje procesy naprawcze, co przekłada się na ich szybszą oraz bardziej efektywną odbudowę po uszkodzeniach wskutek procesów starzenia się, przeciążeń czy urazów.

Udowodniono, że terapia tropokolagenem przynosi korzyści w zakresie poprawy funkcjonowania różnych obszarów ciała. Terapia ta wspomaga regenerację tkanek, poprawia zakres ruchów oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Działa na zasadzie wzmacniania struktury kolagenowej, co sprzyja odbudowie i wzmocnieniu tkanek mięśniowych oraz stawowych.

Terapia tropokolagenem przyczynia się do rozluźnienia napiętych mięśni, co poprawia ich elastyczność i funkcjonalność. Poprawia również mobilność stawów, co jest szczególnie istotne dla osób z ograniczoną ruchomością lub dolegliwościami stawowymi. Dzięki jej działaniu możliwe jest zmniejszenie bólu związanego z ruchem, niewłaściwą postawą, a także długotrwałym bezruchem. Dodatkowo terapia wspomaga regenerację tkanek po uszkodzeniach i wzmocnienie struktury kolagenowej nerwów, co prowadzi do łagodzenia bólu neuropatycznego.

Terapia tropokolagenem działa w następujących obszarach:

  • Biodra
  • Nerw kulszowy
  • Kolano
  • Lędźwia
  • Klatka piersiowa
  • Szyja
  • Bark
  • Małe stawy (dłoni, stopy, kostki)
  • Mięśnie
  • Stawy
  • Nerwy

Kolagen nieprzypadkowo nazywany jest „białkiem młodości”, odpowiada bowiem za elastyczność, wytrzymałość i napięcie tkanek. Tropokolagen typu I stanowi najmniejszą jednostkę kolagenu produkowanego w organizmie przez przystosowane do tego komórki.

Zewnętrzne wsparcie regeneracji tkanek zawierających kolagen od dawna znajduje zastosowanie w medycynie bólu – m.in. w ortopedii, reumatologii, neurologii, anestezjologii oraz chirurgii, wspomagając skuteczność terapii. I, co równie ważne, tropokolagen może być stosowany do zabiegów we wszystkich obszarach ciała, bez konieczności podania znieczulenia. Preparaty iniekcyjne na bazie naturalnego tropokolagenu mogą być stosowane u każdego pacjenta, niezależnie od jego wieku czy chorób towarzyszących.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.