Nasze mamy i bacie w niemal naturalny sposób radziły sobie z obowiązkami idealnej gospodyni. Jednakże w naszych czasach połączenie pracy zawodowej z prowadzeniem domu staje się coraz trudniejsze do pogodzenia. Jak zostać perfekcyjną panią domu w XXI wieku?

Dobra organizacja to podstawa

Nasze tempo życia jest coraz szybsze, ale doba wciąż ma tylko 24 godziny. Praca pochłania nam coraz więcej czasu, dlatego trudno jest znaleźć chwilę na sprzątanie. W domu, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy domku z ogrodem, zawsze jest coś do zrobienia. Podstawą jest dobra organizacja czasu i podział obowiązków między pozostałych domowników. Pamiętaj, że nie wszystko musi być zawsze na twojej głowie – mąż i dzieci również powinni uczestniczyć w obowiązkach domowych. Dobrym sposobem jest ułożenie planu prac domowych, z podziałem na czynności codzienne (np.: ścielenie łóżek, bieżące pranie, zmywanie naczyń) i gruntowne sprzątanie raz w miesiącu (jak: pranie firanek czy dywanów, mycie okien). Taki harmonogram zadań z pewnością pomoże w organizacji prac domowych.

Gdy czasu wciąż brak

Niemniej jednak obowiązki domowe wciąż zabierają nam masę i tak już ograniczonego czasu dla siebie i osób bliskich. Warto zatem rozważyć zatrudnienie kogoś do pomocy. Kiedyś pomoc domowa kojarzyła się z luksusem, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Dziś coraz więcej osób korzysta z tego typu usług.

Gdzie szukać? Czego wymagać?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na zatrudnienie osoby do pomocy, powinniśmy przede wszystkim określić zakres jej obowiązków. Pomoże nam znaleźć odpowiedniego pracownika i uniknąć ewentualnych nieporozumień. Trzeba również ustalić, z jaką częstotliwością pomoc domowa ma do nas przychodzić – czy wystarczy gruntowne sprzątanie raz w miesiącu, czy też wolimy krótsze wizyty co tydzień.

Poszukiwania zwykle zaczynamy od rekomendacji znajomych. Jednak równie dobrym rozwiązaniem są poszukiwania przez Internet. Oprócz stron z ogłoszeniami o pracę warto zajrzeć na specjalistyczny portal www.pomocedomowe.pl. Znajdziemy na nim profile kandydatek i kandydatów, ich stawki godzinowe, referencje, deklarowany zakres obowiązków, doświadczenie oraz godziny dyspozycyjności. Na stronie głównej portalu znajdziemy listę miast, w których możemy rozpocząć poszukiwania. Jeśli więc potrzebujemy na przykład pomocy przy sprzątaniu w Łodzi, od razu znajdziemy pełną listę kandydatów z tego miasta. Co ważne, możemy wyszukać osoby, które mieszkają w niedalekiej odległości od nas.

Czy warto?

Koszt zatrudnienia osoby do pomocy zależy od jej wymiaru czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że zyskujemy nie tylko czysty dom, do którego przyjemniej jest wrócić po ciężkim dniu pracy, ale także swój wolny czas, który jest przecież nie do przecenienia.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.