Radzimy, jak zabrać się za wiosenne porządki bez szkody dla środowiska. Polecamy polskie ekologiczne produkty do sprzątania.

Tekst: Joanna Zaguła

Już wiosna podrosła i bzami tchnie – jak to śpiewała Zofia Kucówna w Kabarecie Starszych Panów. U nas może jeszcze nie podrosła, ale już na pewno nadchodzi. A żeby wokół rozpościerał się aromat tak śliczny jak woń bzu, zabierzmy się za wiosenne porządki. Schwyciliście w ręce już płyny do podłóg i spryskiwacze do szyb? No to chwileczkę… Proszę sprawdzić ich skład. Mało nam mówią te łacińskie nazwy. Ale z dużą doza prawdopodobieństwa można zakładać, że jak na etykiecie firma nie chwali się, że jest eko, to ma ku temu powody… Ale my znamy kilka firm, które się chwalą. I mają czym.

Narcyz, pocztówka, ok. 1906, źródło: Polona

Yope produkuje głównie kosmetyki, ale znajdziecie u nich także mydła kuchenne, płyny do mycia naczyń i do sprzątania ze składem w 90% naturalnym. To produkty nietestowane na zwierzętach i przyjazne środowisku. Opakowania nadają się do recyclingu. Ale są tak piękne, że żal ich wyrzucać. Kto mieszka w Warszawie, może podejść do sklepu na Mokotowskiej i ponownie je napełnić.

Eko Naturo ma mydła i płyny do czyszczenia w 100% ekologiczne, z certyfikatem EcoLabel. Są one też bezpieczne dla alergików.

Klareko to warmińska firma, która udoskonala babcine receptury, by tworzyć ekologiczne środki czystości. Znajdziecie u nich m.in. proszki do prania, płyny do mycia luster i do łazienki oraz olejki eteryczne.

Soluvert zapewnia, że jego produkty są tak naturalne, że nie tylko nie powodują alergii, ale nawet mogą mieć spokojnie kontakt z żywnością. W ofercie np. płyn do szyb czy odświeżacz powietrza.

Sollux do mycia podłóg, szyb, a nawet… owoców (usuwa resztki wosku i pestycydów) zawiera tylko naturalne składniki.

Swonco wyczyści kuchnię, łazienkę i upierze ubrania. Zawiera naturalne olejki eteryczne. To produkty przyjazne dla środowiska i dla skóry rąk, które piorą i sprzątają.

Zamarzyło się wam sprzątanie od razu, tu i teraz? Wannę wyszorujecie sodą oczyszczoną, a kurze ścierajcie wodą z octem. Z pożytkiem dla środowiska.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.