O tym, jaki wpływ na stan włosów ma przejście COVID-19 oraz innych infekcji, a także o sposobach na piękne włosy po chorobie, rozmawiamy z trychologiem – Agnieszką Trepką.

włosy po chorobie trycholog Agnieszka Trepka Agnieszka Trepka, trycholog  

Czy to prawda, że pogorszenie stanu włosów może być konsekwencją przejścia COVID-19 nawet w wersji bezobjawowej?
Oczywiście. Po przejściu COVID-19, tak jak wielu innych chorób, które osłabiają nasz organizm, następuje wzmożone wypadanie włosów i pogorszenie ich kondycji. Takie wypadanie nazywamy łysieniem telogenowym. COVID-19 jest niestety szczególnie uciążliwy. Podczas infekcji mamy do czynienia z długotrwałym stresem. Do tego gorzej się odżywiamy, więc łatwiej o niedobory witamin i minerałów, i jeszcze przyjmujemy leki obciążające organizm. To powoduje, że około 2-3 miesiące po ozdrowieniu zaczynają się kłopoty z włosami. Jedną z przyczyn bywa też reakcja autoimmunologiczna na infekcję. W jej wyniku organizm sam niszczy mieszki włosowe. Na szczęście nie dzieje się tak zawsze.

Nadmierne wypadanie włosów może być zauważone po dłuższym czasie. Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić i jakie podjąć dalsze kroki?
Na wstępie chciałabym wszystkich uspokoić. Łysienie telogenowe jest odwracalne. Każdego dnia w naturalny sposób tracimy średnio do 100 włosów i jest to wręcz niezauważalny proces, ale kiedy są one dosłownie wszędzie, to sygnał, że coś jest nie tak. Do zahamowania tego problemu jest potrzebna szybka diagnostyka dokonana podczas wizyty u trychologa. Szybsza reakcja oczywiście skraca czas powrotu do pożądanego stanu. W gabinecie przeprowadza się badanie skóry głowy. Ogląda się ją w dużym powiększeniu, co ułatwia diagnozę. Jeśli jest zbyt sucha lub mamy łupież, cebulki są gorzej dotlenione, a włos nie ma siły przebicia. Czasem konieczne jest zlecenie badań krwi, na podstawie których można dobrać odpowiednie suplementy lub w przypadku zaburzeń hormonalnych skierować na dodatkowe leczenie, np. do endokrynologa. Nie bez echa pozostaje też obciążenie psychiczne wywołane COVID-19. Przewlekły stres jest bardzo częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Czy to właśnie trycholog a nie dermatolog pomoże nam w takich wypadkach?
Trycholog to specjalista zajmujący się problemami związanymi wyłącznie z włosami i skórą głowy. Doświadczony trycholog poza długoletnią praktyką ma także szeroką wiedzę oraz sprzęt dedykowany tej wąskiej dziedzinie. Dzięki temu potrafi przeprowadzić diagnozę kondycji organizmu, skóry głowy i samych włosów. Dobiera także odpowiednią pielęgnację. Oprócz szamponu wzmacniającego może polecić specjalnie dobrane kuracje, np. z kofeiną, fitoestrogenami i pierwiastkami. Te składniki hamują wypadanie włosów, poprawiają mikrokrążenie skóry głowy i działają przeciwzapalnie. Specjalistyczne preparaty posiadają szeroki wachlarz składników, bez których odnowa mieszków w cebulce włosa byłaby raczej niemożliwa – dodajmy, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

A jak mamy dbać o włosy na co dzień, nie tylko wtedy, gdy nadmiernie wypadają po chorobie?
Pamiętajmy, że cykl życia włosa wynosi 7-8 lat. Żyjąc 100 lat, nasz organizm powtarza cały cykl ponad 10 razy. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycję skóry głowy, ponieważ to w niej znajdują się mieszki włosowe i bez nich włos nie powstanie na nowo. Indywidualnie dobrana kuracja pomoże zahamować wypadanie włosów i wzmocnić cebulki tak, aby włosy, które wypadły, odrosły zdrowe i mocne na długi czas. Można powiedzieć, że regularne wykonywanie peelingu skóry głowy to już międzynarodowy trend, którego efekty polubili wszyscy od pierwszego zastosowania. W tym zabiegu nie chodzi tylko o natychmiastowe uczucie komfortu, ale o pobudzenie mieszków włosowych czy chociażby lepsze wchłanianie substancji dostarczanych podczas standardowego codziennego mycia i pielęgnacji włosów.

Polecane produkty dla włosów po chorobie:
DSD de Luxe 3.4 Dixidox Loton Forte
Cena: 220 zł/10 ampułek x 10 ml
Hamuje wypadanie włosów, stymuluje mikrokrążenie skóry głowy, działa przeciwzapalnie.
Dostępny na www.trychologia.com


DSD de Luxe 3.1 Dixidox Szampon Intense
Cena: 115 zł/200 ml
Hamuje wypadanie włosów i pobudza ich odrastanie.
Dostępny na www.trychologia.com

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.