Myślisz o zapisaniu się na zajęcia pole dance, ale twoja głowa pełna jest obaw? Pytania o pierwszy trening mogą dotyczyć bardzo różnych spraw – od stroju po rodzaj ćwiczeń. Odpowiedzi na nie znajdziesz w naszym mini poradniku.

pole dance

 

Przed zapisaniem się na pierwsze zajęcia warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest taniec na rurze. Wbrew pozorom nie wystarczy wiedzieć, że niezbędnym elementem takiego treningu jest rura pole dance. To oczywiście prawda, jednak taka „definicja” jest bardzo nieścisła.

Pole dance to przede wszystkim dyscyplina sportowa, rodzaj akrobatyki powietrznej. Trening ten łączy elementy tańca, treningu siłowego, aerial dance i gimnastyki. Wymaga dużej świadomości własnego ciała oraz siły. Nie martw się jednak – nie musisz mieć wyćwiczonych rąk czy brzucha, by zacząć swoją przygodę z rurką. Większa siła i koordynacja przyjdą z czasem.

Jak ubrać się na trening?

Co prawda na pierwszy trening nie musisz przygotowywać swojego ciała, ale szafę już tak. Odpowiedni strój do pole dance jest gwarancją wygody podczas treningu. Może też w znaczący sposób ułatwić wykonywanie niektórych ćwiczeń i zapobiec obtarciom. Z czego powinien składać się wzorcowy komplet?

Trenerzy polecają strój, który składa się z topu sportowego lub stanika sportowego, krótkich spodenek i wygodnej koszulki sportowej. Spodenki pole dance powinny być przylegające do ciała, najlepiej bezszwowe. Warto także dodać, że buty nie są potrzebne, ponieważ trening odbywa się na boso. Pamiętaj, by przed treningiem zdjąć biżuterię i okulary. Jeśli masz wadę wzroku, możesz założyć soczewki.

Jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Pierwsze zajęcia daleko odbiegają od tego, w jaki sposób kojarzy się ten taniec. Efektowne pokazy, które można obejrzeć w sieci, są efektem wieloletnich treningów. Potrzeba czasu, by wykonywać płynne i skomplikowane ruchy. Niemniej, nie znaczy to, że na pierwszych zajęciach rurka jest jedynie rekwizytem. Już po rozgrzewce można wykonać najprostsze figury, które nie wymagają dużego przygotowania, np. podstawowe obroty. Postępy i nowe pozy przyjdą z czasem, staną się motywacją do dalszych treningów. Musisz więc przygotować się na to, że pole dance to dyscyplina wymagająca cierpliwości.

Trzeba również podkreślić, że trening składa się także z ćwiczeń, które mają za zadanie przygotować ciało do pole dance. Są to głównie ćwiczenia wzmacniające, zwiększające siłę, koordynację ruchową czy świadomość ciała. Każde zajęcia kończą się też rozciąganiem, dzięki któremu napięcie mięśniowe zmniejsza się, a elastyczność zwiększa.

Przeciwwskazania do pole dance

Przed zapisaniem się na trening pole dance lub próbą takich ćwiczeń w domu należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. W przypadku niektórych schorzeń warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że ćwiczenia na rurze będą bezpieczne. Na liście przeciwwskazań znajdują się m.in.: przepuklina kręgosłupa, rozejście mięśni prostych brzucha, schorzenia wzroku (duża wada, problemy z ciśnieniem w oczach), dyskopatie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.